Konsulat Generalny RP w Toronto, gdzie głosuje największa część kanadyjskiej Polonii, wysłał ok. 7200 pakietów wyborczych do zarejestrowanych wyborców. W I turze wysłano 5674 pakiety. Dla porównania - w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych zarejestrowało się ok. 4200 wyborców. Głosy w Toronto liczyć będzie 13 osób, komisja ma maksymalną możliwą liczbę członków.
- Mieliśmy dyżury do północy, żeby pomóc zarejestrować się tym, którzy nie korzystali z internetowego systemu. Niektórzy zresztą zarówno rejestrowali się internetowo, jak i potem dzwonili. W ostatnim dniu rejestracji ostatni telefon odebraliśmy pięć minut przed północą - powiedział konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk. Dodał, że nawet w czwartek spotkał, wchodząc do konsulatu, mężczyznę, który pytał o możliwość rejestracji. - To już oczywiście nie było możliwe. W tej turze zauważyliśmy rzeczywiście zwiększone zainteresowanie - powiedział.
Głosowanie wyłącznie korespondencyjne
Kanada jest jednym z krajów, które ze względu na pandemię zezwalały wyłącznie na głosowanie korespondencyjne, co w I turze dla wielu osób oznaczało trudności w odesłaniu swojego głosu w terminie, czasem wręcz było to niemożliwe. Canada Post pracuje wolniej podczas pandemii.
W II turze wyborów w konsulacie generalnym RP w Montrealu można było osobiście odebrać pakiety wyborcze, można też osobiście dostarczyć koperty zwrotne. Ostatni dzień doręczania pakietów kurierem czy osobiście to sobota. Prowincja Quebec ma jednak odmienne regulacje podczas pandemii.
Co z dostarczaniem pakietów?
W konsulacie generalnym RP w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej nie było możliwości osobistego odbioru pakietów wyborczych, ale koperty zwrotne można przekazać nie tylko pocztą czy kurierem, ale także osobiście. Podobnie sytuacja wygląda na terenie Ontario, gdzie w Ottawie mieści się Referat Konsularny przy Ambasadzie RP i w Toronto, w Konsulacie Generalnym RP. - Formalnie wygląda to tak, że nie można przekazać pakietu osobiście do komisji, ale można doręczyć pakiet konsulowi. W Toronto, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20, a w sobotę w godzinach pracy komisji, przy bramie konsulatu ma dyżur pracownik placówki, który wrzuca przesyłki do przezroczystego pojemnika. Ten pojemnik zostanie przekazany protokolarnie komisji, która w sobotę będzie weryfikować listę wyborców, a zaklejone koperty z kartami do głosowania wrzuci do urny - powiedział Grzelczyk.
W Toronto prace nad przygotowaniem pakietów wyborczych rozpoczęły się we wtorek rano. W czwartek rano przesyłki zostały przekazane Canada Post. To najwcześniejszy termin, w środę, 1 lipca, w Kanadzie obchodzono święto narodowe, Canada Day - przypomniał konsul. Z rozmów PAP wynikało, że Polacy w Toronto i Mississauga otrzymywali przesyłki już w poniedziałek i wtorek, do niektórych jeszcze w środę przesyłki nie dotarły. - Spodziewam się, że wiele osób może potraktować sobotę jako dzień głosowania i przyjechać do nas z pakietem wyborczym, ponieważ jest procedura przekazania pakietu konsulowi także właśnie w sobotę - powiedział Grzelczyk.
Obwody głosowania w Kanadzie znajdują się w okręgach Referatu ds. Konsularnych i Polonii Ambasady RP w Ottawie, Konsulatu Generalnego RP w Toronto, gdzie głosuje największa część kanadyjskiej Polonii, Konsulatu Generalnego RP w Montrealu, oraz Konsulatu Generalnego RP w Vancouver. Komisje wyborcze będą pracować w godzinach 7 – 21 czasu lokalnego w sobotę.
PAP/dad