Redakcja Polska

Białoruskie manewry przy polskiej granicy. Wykorzystano śmigłowce i artylerię

19.09.2020 15:12
W czasie białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych pod Brześciem na Białorusi wykorzystano m.in. śmigłowce i artylerię – poinformowała agencja Interfax Zachód, powołując się na ministerstwo obrony w Moskwie.
Manewry Słowiańskie Braterstwo
Manewry Słowiańskie BraterstwoFoto: PAP/EPA/VAYAR / HANDOUT

- W trakcie praktycznych wspólnych działań ćwiczone były: blokada miejscowości, pogoń za grupą umownych terrorystów, którzy wyrwali się z okrążenia, likwidacja nielegalnych formacji zbrojnych z etapem strzelania bojowego i atakami przy pomocy lotnictwa wojskowego i artylerii - podano w komunikacie.

W poprzednią niedzielę ministerstwo obrony Rosji informowało, że kraj ten skierował na manewry "Słowiańskie Braterstwo" ok. 300 wojskowych i ok. 70 jednostek sprzętu z 76. dywizji wojsk powietrzno-desantowych z Pskowa.

Podano też, że ze strony białoruskiej w manewrach uczestniczą żołnierze 38. brygady desantowo-szturmowej sił operacji specjalnych.

- Ogółem w manewrach praktycznych weźmie udział do 1500 żołnierzy, ponad 150 jednostek sprzętu lotniczego, bojowego i specjalnego. Po zakończeniu ćwiczenia rosyjscy żołnierze wrócą do ojczyzny- informowało z kolei ministerstwo obrony Białorusi.

Manewry trwają w dniach 14-25 września.

Drugi etap ćwiczeń - w październiku

W czasie wizyty ministra obrony Rosji w Mińsku w środę poinformowano, że pod koniec września ma się odbyć drugi etap ćwiczeń Słowiańskie Braterstwo. W białoruskich mediach pojawiły się też informacje, że drugi etap manewrów ma się odbyć w październiku.

W czwartek wieczorem prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że z powodu "ostrej sytuacji" wspólne manewry wojskowe z Rosją odbędą się w dwóch etapach.

Manewry Słowiańskie Braterstwo odbywają się co roku od 2015 r. po kolei na terytorium jednego trzech państw - Białorusi, Rosji i Serbii. W ubiegłym roku gospodarzem była Serbia. W tym roku kraj ten wycofał się z udziału w ćwiczeniu tuż przed jego rozpoczęciem.


PAP/dad

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

19.09.2020 11:00
- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.

Berlin: w Instytucie Polskim promocja książki Bronisława Wildsteina

19.09.2020 11:25
W Berlinie odbyło się w piątek spotkanie z pisarzem i publicystą Bronisławem Wildsteinem poświęcone jego powieści "Dom wybranych". Wildstein do stolicy Niemiec przyjechał na zaproszenie ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego, jego żony, prezes TK Julii Przyłębskiej oraz Instytutu Polskiego.

Białoruś: syn białoruskich aktywistów, który trafił do domu dziecka, wrócił do rodziców

19.09.2020 13:01
Białoruska aktywistka Alena Łazarczyk odebrała sześcioletniego syna z ośrodka opieki – poinformowała "Nasza Niwa". O tym, że dziecko dwójki działaczy Europejskiej Białorusi zostało umieszczone w pogotowiu opiekuńczym, informowały wcześniej media niezależne.