Redakcja Polska

MSZ odpowiada rosyjskiemu resortowi ws. 17 września: nie było "wyzwolicielskiego pochodu"

17.09.2021 14:27
Nie było "wyzwolicielskiego pochodu", ale agresja dokonana w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami - napisał w mediach społecznościowych rzecznik MSZ Łukasz Jasina odpowiadając na wpis rosyjskiego MSZ, że "17 września 1939 roku Armia Czerwona zaczęła pochód wyzwoleńczy na terytoria Polski".
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 rokuIPN

Rosyjski resort dyplomacji napisał w piątek, że "17 września 1939 roku Armia Czerwona zaczęła pochód wyzwoleńczy na terytoria Polski. Wojska sowieckie doszły do linii Curzona nie pozwoliwszy Wehrmachtowi dojść do Mińska. Narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy z entuzjazmem witały żołnierzy sowieckich".

W reakcji na ten wpis rzecznik polskiego MSZ napisał, że "nie było „wyzwolicielskiego pochodu”, ale agresja dokonana w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami". "Rzeczpospolita Polska nie przestała istnieć 17 września 1939 roku. Mieszkańcy zajętych terenów rychło staną się ofiarami zbrodni dokonywanych przez sowieckie państwo" - napisał Jasina.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wpisie na Facebooku podkreślał, że "tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski". "Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym" - napisał.

Wskazał, że "agresywna polityka obu państw - Niemiec i Związku Sowieckiego wobec Polski wywołała konflikt, jakiego do tej pory w dziejach nie znano". "Teatr działań wojennych poszerzał się o kolejne państwa, zmieniały się sojusze i koalicje. Nie zmieniały się cierpienia narodów, które płaciły swoim życiem i zdrowiem cenę za brak skutecznej polityki europejskich przywódców, którzy mogliby postawić tamę totalitaryzmom" - napisał uwagę szef rządu.

"Naród Polski szczególnie doświadczył tej bierności. Wywózki na Sybir, Katyń, Auschwitz, ponad 6 milionów straconych istnień ludzkich. Kiedy dzisiaj spoglądam na sytuację na wschodniej granicy Polski, przypomina mi się maksyma Cicero o historii, która jest nauczycielką życia. I zadaję sobie pytanie: czy inni też o tym pamiętają?" - napisał premier.


IAR/PAP/dad

82. rocznica agresji Sowietów na Polskę. Bix Aliu: oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy bronili ojczyzny

17.09.2021 12:40
W 82. rocznicę podstępnego i łamiącego pakt o nieagresji ataku Sowietów na Polskę oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy w nierównej walce bronili ojczyzny oraz ofiarom późniejszych wieloletnich prześladowań ze strony okupanta - podkreślił chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17.09.2021 12:57
17 września 1939 roku na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.

Ambasador RP w Rosji oddał hołd ofiarom 17 września 1939 roku

17.09.2021 13:26
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski oddał hołd ofiarom napaści Związku Radzieckiego na nasz kraj 17 września 1939 roku. Dyplomata przypomniał, że konsekwencją agresji Armii Czerwonej na Polskę była zbrodnia katyńska i deportacje Polaków w głąb Rosji.