Redakcja Polska

Prezydent Joe Biden zwołał pilne spotkanie państw G7 i NATO

16.11.2022 08:05
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że jest mało prawdopodobne, aby pocisk, który spadł w powiecie hrubieszowskim został wystrzelony z Rosji. Joe Biden zorganizował w tej sprawie w Indonezji pilne spotkanie przywódców światowych potęg z grupy G7 i państw NATO.
Audio
  • Nie chciałbym mówić, że udało nam się całościowo zbadać tę sprawę, natomiast biorąc pod uwagę trajektorię pocisku rakietowego nie jest zbyt prawdopodobne, że był on wystrzelony z terenu Federacji Rosyjskiej, ale zobaczymy [posłuchaj]
  • Zachodni liderzy i organizacje międzynarodowe po wybuchu przy granicy Polski z Ukrainą deklarują wsparcie i gotowość do pomocy w analizie wydarzenia. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Joe Biden zwołał na Bali spotkanie przywódców państw G7, NATO i UE ws. wydarzeń w Polsce wschodniej
Joe Biden zwołał na Bali spotkanie przywódców państw G7, NATO i UE ws. wydarzeń w Polsce wschodniejPAP/EPA/FIRDIA LISNAWATI / POOL

MSZ poinformowało, że w wyniku spadnięcia pocisku produkcji rosyjskiej wczoraj po południu śmierć poniosło dwóch Polaków.

Amerykański prezydent zaznaczył, że na razie sprawa nie została dogłębnie zbadana. "Nie chciałbym mówić, że udało nam się całościowo zbadać tę sprawę, natomiast biorąc pod uwagę trajektorię pocisku rakietowego nie jest zbyt prawdopodobne, że był on wystrzelony z terenu Federacji Rosyjskiej, ale zobaczymy" - powiedział amerykański przywódca. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zorganizował w tej sprawie w Indonezji pilne spotkanie przywódców światowych potęg z grupy G7 i państw NATO. Amerykański prezydent przebywa na Bali, gdzie obecnie odbywa się szczyt G20. Spotkanie odbyło się przy dużym okrągłym stole w sali hotelu, w którym zatrzymał się Joe Biden. Wzięli w nim udział przywódcy Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej w osobie przewodniczącego Rady Europejskiej, a także szefowie rządów Hiszpanii i Holandii, które wchodzą w skład NATO.

Polska zwiększyła poziom gotowości niektórych jednostek wojskowych. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.

Wczoraj doszło do kolejnego wielogodzinnego zmasowanego ostrzału całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Rosji.

Przywódcy państw członków NATO i G7 pozostaną w ścisłym kontakcie ze względu na eksplozje na terenie Polski - poinformowała w specjalnym oświadczeniu Komisja Europejska. Na indonezyjskiej wyspie Bali podczas odbywającego się tam szczytu G20 doszło do spotkania liderów państw Unii Europejskiej i NATO. 

Jak napisano w oświadczeniu ścisłej koordynacji wymaga ustalenie właściwych kroków w ramach dochodzenia mającego wyjaśnić okoliczności eksplozji, do której doszło na terytorium Polski. Unia Europejska potwierdziła gotowość pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za ataki na ludność cywilną.

Jak podaje japońskie MSZ zaniepokojenie sytuacją wyraził premier Japonii Fumio Kishida, według którego rozwój wydarzeń jest ściśle powiązany z bezpieczeństwem w regionie Azji i Pacyfiku. Japoński premier także miał uczestniczyć w nadzwyczajnym spotkaniu przywódców poświęconym rozwojowi wydarzeń na granicy ukraińsko-polskiej.
Unia Europejska i G7 wyraziły gotowość wsparcia Polski w działaniach mających na celu wyjaśnienie okoliczności eksplozji przy granicy z Ukrainą.

Dziś w Brukseli spotkania ambasadorów unijnych krajów, a także ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego  poświęcone wybuchowi w Polsce, przy granicy z Ukrainą. W eksplozji zginęły dwie osoby. MSZ potwierdził, że w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk produkcji rosyjskiej. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Polska podniosła gotowość bojową niektórych jednostek i rozważa, czy zachodzą przesłanki do użycia Artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. 

Artykuł 4 mówi o konsultacjach sojuszników jeśli którykolwiek z nich uzna, że jego integralność terytorialna, lub bezpieczeństwo są zagrożone. Polska uruchomiła ten artykuł pod koniec lutego zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także po jej ataku w 2014 roku. Do tej pory w historii Sojuszu artykuł był wykorzystywany siedmiokrotnie, głównie przez Turcję w związku z wojną w Syrii.

Sojusznicy w NATO rano zostaną poinformowani o najnowszych ustaleniach polskich władz. Przekaże je ambasador Polski przy Sojuszu Tomasz Szatkowski. Niemal w tym samym czasie, w innej części Brukseli ambasador Polski przy Unii będzie przedstawiał ustalenia na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich. Andrzej Sadoś powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że obecna sytuacja jest przedmiotem najwyższego zainteresowania państw członkowskich i unijnych instytucji. Dodał, że jest w stałym kontakcie z najwyższymi rangą przedstawicielami europejskich instytucji oraz ambasadorami unijnych krajów. 

Na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20, spotkali się przywódcy krajów G7 i NATO. Zadeklarowali wsparcie dla Polski i pełną współpracę w dochodzeniu przyczyn wybuchu. "Pozostajemy w bliskim kontakcie, by uzgodnić kolejne kroki w czasie kiedy prowadzone będzie dochodzenie" - napisano w oświadczeniu przywódców Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. Jest w nim także potępienie najnowszych, barbarzyńskich ataków rakietowych na Ukrainę i cywilną infrastrukturę.

IAR/ks

Ukraina pod zmasowanym ostrzałem. "Sytuacja jest krytyczna, są ofiary"

15.11.2022 18:25
W zmasowanym ataku na obiekty infrastruktury energetycznej na terenie całej Ukrainy we wtorek po południu Rosjanie wykorzystali co najmniej 100 rakiet – poinformowały władze. Sytuacja z elektrycznością jest krytyczna. Są zabici i ranni.

Pilne narady z sojusznikami. Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem, Zełenskim i Stoltenbergiem

16.11.2022 00:24
Jak informuje Kancelaria Prezydenta - polski przywódca odbywa kolejne pilne rozmowy telefoniczne z sojusznikami. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej odbyła się rozmowa z przywódcą USA Joe Bidenem.

Premier Morawiecki: apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni

16.11.2022 01:25
Zakończyło się wystąpienie Mateusza Morawieckiego po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Premier poinformował, że została podjęta decyzja o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami.