Redakcja Polska

MSZ chce, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zajął się kwestią reparacji

10.01.2023 14:53
Wiceminister spraw zagranicznych, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań Arkadiusz Mularczyk poinformował, że MSZ zwróciło się do Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie reparacji wojennnych od Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. 
Reparacje wojenne. Wiceminister Mularczyk podał nowe informacje
Reparacje wojenne. Wiceminister Mularczyk podał nowe informacjePAP/Albert Zawada

Na konferencji prasowej podsumowującej działania MSZ w kwestii odszkodowań Arkadiusz Mularczyk wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone jako strażnik ładu międzynarodowego podejmą interwencję w tej sprawie. - Liczymy na wsparcie naszych partnerów - Stanów Zjednoczonych, prawodawców amerykańskich - w problematyce dochodzenia przez Polskę odszkodowań za skutki II wojny światowej - powiedział wiceminister.

- Chcę podkreślić, że do dnia dzisiejszego Niemcy nie zrekompensowały Polsce odszkodowań wojennych, reparacji wojennych, również obywatele polscy nie uzyskali stosownych odszkodowań od państywa niemieckiego. Widzimy tu absolutną asymetrię w traktowaniu zarówno Polski, jak i obywateli naszego kraju - dodał wiceszef MSZ.

Posłuchaj
00:28 12138830_1.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk mówił na konferencji prasowej, że odpowiednim organem do zbadania tej kwestii jest Komisja Helsińska amerykańskiego parlamentu (IAR)

 

- Liczę, że Komisja Helsińska może być przydatnym forum do budowania dialogu - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań. Dodał, że Niemcy w sposób systemowy unikały i unikają podjęcia rozmów z Polską. Przypomniał, że na mocy postanowień konferencji w Poczdamie Niemcy poprzez umowy międzynarodowe przekazały państwom Europy Zachodniej, a także określonym społecznościom międzynarodowym, świadczenia o charakterze kompensacyjnym i odszkodowawczym. Jak podkreślił wiceszef MSZ, wobec Polski takich rekompensat nie było, a Niemcy przez lata unikały zawarcia z Polską umowy bilateralnej i rozwiązania kwestii reparacji.

Polska rozpoczęła w ubiegłym roku starania o uzyskanie od Niemiec odszkodowań za drugą wojnę światową. We wrześniu został przedstawiony raport, w którym polskie straty oszacowano na ponad sześć bilionów złotych. W październiku Polska wysłała do Niemiec notę dyplomatyczną, w której domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie reparacji. Tydzień temu ministerstwo spraw zagranicznych otrzymało odpowiedź. Rząd w Berlinie uznał, że sprawa jest zamknięta i nie podlega negocjacjom. Władze w Warszawie zapowiadają, że będą podejmować dalsze działania zmierzające do wypłaty odszkodowań.

IAR/dad

Narada w BBN z udziałem prezydenta i premiera. Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie Polski

10.01.2023 09:00
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak wyjaśnił szef BBN Jacek Siewiera, podczas spotkania "omawiane były kwestie pomocy dla Ukrainy, której Polska udzielała i dalej będzie udzielać". - Dla pana prezydenta najważniejszym aspektem oczywiście pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - dodał.

"Politico": Niemcy nie chcą wysłać czołgów Leopard na Ukrainę, ale są pod rosnącą presją Polski i Francji

10.01.2023 18:00
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwia się jakimkolwiek dostawom czołgów Leopard na Ukrainę. Rośnie jednak presja na Niemcy ze strony Polski i Francji, które chcą takich dostaw - pisze "Politico". "Ilu śmierci Ukraińców można było uniknąć, gdyby Zachód natychmiast wysłał tę broń?" - pyta portal.

Zatrzymanym na Białorusi Polakom konfiskowane są i niszczone Karty Polaka

10.01.2023 13:39
Na Białorusi aresztowanym przez Główny Zarząd do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Polakom odbierane są i niszczone Karty Polaka. Do masowych aresztowań dochodzi od dwóch lat. Oprawcy biją i torturują zatrzymanych. Zabrane Karty Polaka trafiają do niszczarek.