Redakcja Polska

"Pokazuje szczególną rolę Polski w architekturze bezpieczeństwa". Zwarycz o centrum serwisowym Leopardów

22.04.2023 10:31
W Polsce powstanie centrum serwisowe dla czołgów Leopard 2, to kolejna ważna inicjatywa pokazująca szczególnie ważną rolę Polski w architekturze bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył w sobotę ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Audio
  • W piątek w Ramstein dyskutowano o wsparciu potencjału obronnego Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Do ukraińskiej armii trafiły m.in. czołgi Leopard od Niemiec
Do ukraińskiej armii trafiły m.in. czołgi Leopard od NiemiecCorona Borealis Studio/ Shutterstock

W piątek szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w bazie w Ramstein w Niemczech w spotkaniu grupy kontaktowej, w którym udział wzięli ministrowie ok. 40 państw wspierających zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji. Jak poinformowało polskie MON w mediach społecznościowych, ministrowie obrony: Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.

Do tej informacji w mediach społecznościowych odniósł się w sobotę ambasador Zwarycz. "Centrum serwisowe dla czołgów Leopard 2 powstanie w Polsce. Jest to kolejna ważna inicjatywa pokazująca szczególnie ważną rolę Polski w architekturze bezpieczeństwa europejskiego. Polska broni zasad i wartości wolnego świata, wspierając Ukrainę, brutalnie zaatakowaną przez Rosję" - napisał na Twitterze ukraiński ambasador w Polsce.

Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.

Leopardy walczą na Ukrainie

Rząd Niemiec, które są producentem czołgów Leopard, wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard 2A4, Niemcy mają przekazać Leopardy 2A6 i 2A4, zgodziły się także na przekazanie do 178 czołgów Leopard 1A5; dokładna liczba będzie zależeć od stanu technicznego wozów. Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku 80 sztuk. Według niemieckiego ministerstwa obrony, do końca marca zostanie rozwiązana sprawa ujednolicenia systemu łączności między Leopardami różnych typów i innymi wozami, jak BWP Marder.

Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.

W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.

PAP/dad

Unijny Trybunał Sprawiedliwości obniżył o połowę karę pieniężną nałożoną na Polskę

21.04.2023 14:00
TSUE zmniejszył dzienną karę nałożoną na Polskę z miliona na pół miliona euro. Decyzję podjął wiceprezes Trybunału, uzasadniając to częściowymi zmianami w sądownictwie. Polska wnioskowała do TSUE o wstrzymanie naliczania kary ze względu na zmiany w sądownictwie i m.in. uchwalenie ustawy o SN. Wiceprezes zmniejszył kwotę o połowę uznając, że część zmian została wprowadzona, ale nie wszystkie. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W Polsce będą serwisowane walczące na Ukrainie Leopardy. Podpisano list intencyjny

21.04.2023 16:21
Podczas spotkania w Ramstein wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2. Strony zgodziły co do finansowania takiego hubu, który kosztuje około 150-200 milionów euro rocznie. Centrum mógłby rozpocząć pracę pod koniec maja.

Wilno: wiosenna akcja sprzątania Cmentarza na Rossie

22.04.2023 10:17
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą rozpoczyna wiosenne sprzątanie Cmentarza na Rossie. Jest to najstarsza nekropolia w Wilnie. Spoczywają tam Polacy zasłużeni dla polskiej literatury, nauki i kultury oraz żołnierze Wojska Polskiego.