Redakcja Polska

Dzień Służby Zagranicznej. Andrzej Duda podziękował dyplomatom za służbę na rzecz Polski

16.11.2023 16:15
Prezydent Andrzej Duda podziękował dyplomatom, którzy są zaangażowani w działania na rzecz ewakuacji Polaków z terytorium objętego konfliktem na Bliskim Wschodzie. Dziś w Polsce jest obchodzony Dzień Służby Zagranicznej, czyli święto polskich dyplomatów, pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz placówek dyplomatycznych na całym świecie.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
Uroczystość w Pałacu PrezydenckimFoto: PAP/Paweł Supernak

Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zaznaczył, że zaangażowanie polskich dyplomatów w ewakuację polskich obywateli ze Strefy Gazy jest niezastąpione. Chwalił ich za odwagę, poświęcenie, profesjonalizm i skuteczność. - Świadomość, że Polska może liczyć i poszczycić się tak oddanymi dyplomatami, powoduje, że spokojnie obserwuję kolejne, powstające za granicami zagrożenia - mówił prezydent.

Prezydent Duda zapewniał też, że będzie dążył do utrzymania dobrych relacji z USA. Jak mówił, będzie działał na rzecz wzmocnienia relacji z Waszyngtonem. Dodał, że z jego perspektywy nie ma znaczenia, kto będzie prezydentem USA. - Z mojego punktu widzenia ważne jest tylko to, by prezydent Rzeczpospolitej Polskiej miał z prezydentem Stanów Zjednoczonych jak najlepsze relacje, i ze Stanami Zjednoczonymi, bo to jest w polskim interesie - mówił.

Andrzej Duda mówił też, że w obliczu wyzwań współczesnego świata Polska powinna pielęgnować współpracę z sąsiadami, między innymi w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślił, że umacnianie więzi w sojuszach wzmacnia potencjał naszego kraju. W opinii prezydenta, członkowie V4 powinni prezentować wspólne stanowisko w sprawach europejskich. Mówił też o konieczności rozwoju współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.


Posłuchaj
00:52 12662779_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego. "Polscy dyplomaci kreują pozytywny wizerunek Polski za granicą, dziękuję za to" - powiedział prezydent, zwracając się do dyplomatów w dniu ich święta. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Prezydent zapowiedział też, że w przyszłym roku będzie działał na rzecz pogłębienia współpracy w ramach inicjatyw regionalnych z państwami sąsiadującymi z Polską. Podkreślił, że głównymi inicjatywami, które chciałby dalej rozwijać, są Bukareszteńska Dziewiątka oraz Inicjatywa Trójmorza.

Rau: służba zagraniczna stara się być profesjonalną

Podczas uroczystości minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że polscy dyplomaci z roku na rok zbliżają się do najwyższych możliwych standardów. Jak mówił, profesjonalny współczesny dyplomata prowadzi dyplomację historyczną, kulturalną, ale tworzy też warunki dla dyplomacji parlamentarnej. - Służba zagraniczna stara się być służbą ze wszech miar profesjonalną - mówił. Minister spraw zagranicznych pochwalił ostatnie działania polskich służb zagranicznych: organizację wyborów parlamentarnych poza granicami Polski, a także ewakuację Polaków ze Strefy Gazy.

- W tegoroczny Dzień Służby Zagranicznej pragnę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom placówek dyplomatycznych oraz centrali za ich niezłomną służbę na rzecz naszej Ojczyzny. Jestem wdzięczny za Państwa codzienne starania na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, budowania jej pozytywnego wizerunku i dbania o sprawy polskich obywateli na całym świecie - zwrócił się Rau do dyplomatów i pracowników MSZ.

Dzień Służby Zagranicznej upamiętnia wysłanie przez Józefa Piłsudskiego, 16 listopada 1918 roku, pierwszej depeszy dyplomatycznej do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego państwa polskiego.


IAR/PAP/dad

Arkadiusz Mularczyk: powołaliśmy zespół ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec i Rosji

16.11.2023 10:48
- Powołaliśmy zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Wśród członków zespołu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński - przekazał w czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Płonące konary leciały w stronę funkcjonariuszy

16.11.2023 11:24
Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z 71 osób - to między innymi obywatele Iraku i Iranu. Z nich 43 osoby na widok patroli polskich zawróciły na Białoruś. Na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych grupa cudzoziemców rzucała kamieniami i płonącymi konarami drzew w patrole polskie. Nikt nie doznał obrażeń - zapewniła Straż Graniczna.

Litwa chciałaby, aby Niemcy jak najszybciej rozmieściły brygadę na jej terytorium

16.11.2023 11:51
Litwa chciałaby, aby Niemcy jak szybciej rozmieściły całą brygadę swoich wojsk na terytorium tego kraju - mówił litewski prezydent. Gitanas Nauseda w tym tygodniu przebywał z oficjalna wizytą w Niemczech.

Szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron w Kijowie zapewniał o wsparciu Ukrainy

16.11.2023 12:40
David Cameron zapewniał nad Dnieprem o wielowymiarowym wsparciu Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Kijów jest pierwszą stolicą, którą szef brytyjskiego MSZ odwiedził po objęciu swego urzędu. Spotkał się tam z ukraińskim prezydentem.

Od reparacji, przez onkologię po wędkarstwo. Posłowie utworzyli już ponad 20 zespołów parlamentarnych

16.11.2023 13:57
Posłowie od początku nowej kadencji Sejmu, czyli od poniedziałku, utworzyli ponad 20 zespołów parlamentarnych.