"Sekretarz Obrony USA powtarza dokładnie to samo, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówi od lat. Nie możemy cofnąć się ani o krok jeśli chodzi o rozwój Sił Zbrojnych RP. 6 dywizja, 300-tysięczna armia i kontynuacja rozpoczętych programów zbrojeniowych to jedyna słuszna droga. Nie może być zgody na likwidację, "urealnianie" czy "ograniczanie megalomani". Siły Zbrojne RP nie mogą być skarbonką, z której czerpie się, by uzupełniać braki budżetowe. Tu chodzi o naszą niepodległość" - napisał w środę na portalu X (Twitterze) szef MON Mariusz Błaszczak.
Austin: jeśli Putin zajmie Ukrainę, znajdziecie się na linii frontu
Polityk odniósł się w ten sposób do wypowiedzi sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który we wtorek odwiedził amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jak relacjonowała redakcja "Głosu Ameryki", Austin powiedział, że amerykańscy żołnierze w Polsce "mogą znaleźć się na linii frontu, jeśli Rosja opanuje Ukrainę". - Władimir Putin nie zatrzyma się, jeśli zajmie Ukrainę. Potem pójdzie na kraje bałtyckie, a następnie wy i wasi towarzysze broni znajdziecie się na linii frontu, walcząc z Putinem, którego powinniśmy byli - czy też Ukraina mogła - zatrzymać wcześniej - oznajmił Austin.
Lloyd Austin złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, a następnie gościł w Polsce, gdzie spotkał się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.
Rozładunek Himarsów i Abramsów w Świnoujściu
W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował również , że do Polski dotarła dostawa amerykańskiej broni. "Duża dostawa amerykańskiego sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego! Obecnie w Świnoujściu trwa jego rozładunek - najpierw 11 wyrzutni HIMARS. W kolejce do wyładunku czekają kolejne wyrzutnie oraz czołgi M1A1 ABRAMS z wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES" - napisał szef MON na portalu X.
Jak poinformował, "obecnie w Świnoujściu trwa jego rozładunek – najpierw 11 wyrzutni HIMARS. W kolejce do wyładunku czekają kolejne wyrzutnie oraz czołgi M1A1 ABRAMS z wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES".
O dostawie poinformowała, także na platformie X, Agencja Uzbrojenia. "Kolejne wyrzutnie pierwszego dmo (dywizjonowych modułów ogniowych - przyp.red.) HOMAR-A już w Polsce" - napisano.
Wskazano, że "po prawie półroczu, w porcie w Świnoujściu zameldowało się 11 wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS, zamówionych dla Wojska Polskiego w ramach umowy z 2019 roku. Rozładunek sprzętu wojskowego wciąż trwa".
Wcześniej Mariusz Błaszczak mówił, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przyniosła wiele korzyści Wojsku Polskiemu, a relacje polsko- amerykańskie są bardzo silne. - Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego powróciła artyleria rakietowa. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MON.
PAP/IAR/dad