Redakcja Polska

Litwa przekazała Ukrainie kolejną pomoc wojskową

23.11.2023 12:23
Litwa przekazała Ukrainie kolejną pomoc wojskową. Resort obrony tego kraju podał, że łączna wartość wsparcia od czasu rosyjskiej agresji wynosi już blisko pół miliarda euro.
Amunicja i broń wkrótce trafią na ukraiński front
Amunicja i broń wkrótce trafią na ukraiński frontNatalia Hanin/ Shutterstock

Litwini przekazali ukraińskim siłom około trzech milionów sztuk amunicji, systemy zdalnej detonacji oraz sprzęt, który przydatny jest przede wszystkim zimą. Minister obrony Arvydas Anušauskas powiedział, że wzmocni to odporność Ukrainy na rosyjską agresję. Zaznaczył też, że zaangażowanie Wilna w pomoc Kijowowi "pozostaje niezachwiane".

Posłuchaj
00:35 12673113_1.mp3 Litwa przekazała Ukrainie kolejną pomoc wojskową. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Kilka dni temu Litwini przekazali Ukrainie systemy wyrzutni rakietowych NASAMS oraz generatory prądu. Oprócz tego Litwa w dalszym ciągu między innymi aktywnie szkoli ukraińskich żołnierzy, a także zapewnia leczenie i rehabilitację rannym Ukraińcom.


IAR/dad

Viktor Orban szantażuje Radę Europejską w sprawie Ukrainy

22.11.2023 15:08
Premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela wezwał do „strategicznej dyskusji” w sprawie Ukrainy. Zaszantażował, że jeśli tak się nie stanie, to jego rząd będzie wetował wszelkie decyzje dotyczące walczącego z Rosją państwa ukraińskiego.

"Nie możemy cofnąć się ani o krok". Mariusz Błaszczak zdecydowanie o rozwoju Sił Zbrojnych RP

22.11.2023 17:09
- Sekretarz Obrony USA powtarza to samo, o czym Prawo i Sprawiedliwość mówi od lat. Nie możemy cofnąć się ani o krok, jeśli chodzi o rozwój Sił Zbrojnych. 6 dywizja, 300-tysięczna armia i kontynuacja rozpoczętych programów zbrojeniowych to jedyna słuszna droga - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak.

Pogłębia się kryzys migracyjny na wschodniej granicy Finlandii. Służby rozciągają zasieki gdzie się da

23.11.2023 11:13
W dwa tygodnie spokojna fińska granica wschodnia, uważana przez lata za wzór współpracy transgranicznej z Rosją, powoli zamienia się w nową "żelazną kurtynę". Również fizycznie, gdy strażnicy i poborowi pośpiesznie rozstawiają zasieki z trudniejszego do sforsowania drutu żyletkowego, znanego także jako "drut kolczasty NATO".