Redakcja Polska

Emmanuel Macron znalazł w prezydencie Czech sojusznika w planie wysłania wojsk na Ukrainę

06.03.2024 14:15
Czeski prezydent nie wydaje się zaniepokojony odwetem ze strony Rosji, która mogłaby postrzegać ten ruch jako bezpośrednie zaangażowanie wojsk NATO w konflikt
Audio
  • Prezydent Francji wezwał sojuszników Ukrainy, aby nie byli tchórzami wobec mocarstw, które z każdym dniem poszerzają swe groźby. Emmanuel Macron mówił o tym w stolicy Czech [posłuchaj]
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronShutterstock/Asatur Yesayants

Prezydent Francji Emmanuel Macron znalazł w czeskim prezydencie Petrze Pavle sojusznika w planie wysłania własnych wojsk na Ukrainę, która jest w stanie wojny z Rosją - napisał w środę dziennik Mlada Fronta DNES. Pavel mówił o możliwości wysłania instruktorów, którzy szkoliliby żołnierzy na Ukrainie.

"Jeśli w naszym interesie jest, aby Rosja poniosła porażkę na Ukrainie, nie możemy pozostać przy pomocy, którą obecnie udzielamy Ukrainie. Widzę miejsce dla nas, aby szukać innych form pomocy i rozwiązań, a nie ograniczać się tam, gdzie nie musimy" – powiedział Pavel na konferencji prasowej po spotkaniu z francuskim prezydentem we wtorek w Pradze.

Według dziennikarzy słowa czeskiego prezydenta sugerują, że zachodnie wojska szkoliłyby ukraińskie oddziały na ich terytorium. Czeski prezydent nie wydaje się zaniepokojony odwetem ze strony Rosji, która mogłaby postrzegać ten ruch jako bezpośrednie zaangażowanie wojsk NATO w konflikt. Zdaniem Pavla, szkolenie ukraińskich żołnierzy na terytorium państw Unii Europejskiej jest tak samo niebezpieczne, jak na Ukrainie. Podkreślił też, że takie rozwiązanie nie naruszałoby żadnych międzynarodowych zasad. 

Zarówno czeski premier Petr Fiala, jak i minister obrony Jana Cernochova odmówili wysłania wojsk na Ukrainę. Także lider opozycji, były premier Andrej Babisz jest "fundamentalnie przeciwny" planowi prezydenta. Macron i Pavel, zamiast wzniecać konflikt między NATO a Rosją, powinni się raczej skupić na tym, jak przekonać "drugą ukraińską armię", liczącą 650 000 żołnierzy, którzy ukrywają się w Europie, do obrony swojej ojczyzny - powiedział Babisz. Były premier uznał, że prezydenci Macron i Pavel stracili historyczną szansę na zainicjowanie konferencji pokojowej.

Były szef czeskiego sztabu generalnego Jiri Szedivy wyjaśnił, że pomysł Pavla nie jest niczym niezwykłym. "Obecność żołnierzy lub instruktorów i specjalistów z Czech na Ukrainie byłaby możliwa tylko na podstawie umowy dwustronnej. (...) Konieczne jest jednak ścisłe oddzielenie działań szkoleniowych od bezpośredniego zaangażowania bojowego" – skomentował emerytowany generał. Według niego, Czechy musiałyby również liczyć się ze stratami. 

Macron powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji w Paryżu poświęconej pomocy dla Ukrainy, że nie wyklucza wysłania na Ukrainę wojsk lądowych z krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Podobne komentarze wygłosili premier Estonii Kaja Kallas i minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. Pomysł ten został jednak stanowczo odrzucony przez Niemcy, Polskę, Włochy, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone oraz przez premiera Czech Fialę.

PAP/IAR/ks

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.

Emmanuel Macron: powstanie koalicja ws. pocisków średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy

27.02.2024 16:35
Decyzja w tej sprawie zapadła podczas konferencji w Pałacu Elizejskim, w której uczestniczyli przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej i NATO, w tym prezydent Andrzej Duda.

Niemiecka opozycja przeciw wojskom NATO w Ukrainie

28.02.2024 10:31
Niemiecka opozycja popiera zdecydowany głos kanclerza Olafa Scholza - chadecy też są przeciwni wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę.

Putin boi się buntu. Co najmniej 128 osób zatrzymano w związku z pogrzebem Nawalnego

02.03.2024 08:40
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na platformie X: "Trzeba było odwagi, by pójść oddać hołd Aleksiejowi Nawalnemu. Tysiącom Rosjan jej nie zabrakło. Pozostaje jego dziedzictwo. Wieczna pamięć"