Redakcja Polska

"Dziś Polska jest autentycznym liderem Sojuszu". W Sejmie debata o 25. latach członkostwa Polski w NATO

08.03.2024 17:50
Wstąpienie Polski do NATO pozwoliło naszemu krajowi utrzymać zdobytą wolność i demokrację, a dziś Polska jest autentycznym liderem Sojuszu - mówił w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas debaty o 25 latach członkostwa Polski w NATO.
Debata o NATO w Sejmie z udziałem m.in. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza
Debata o NATO w Sejmie z udziałem m.in. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-KamyszaTwitter/MSZ_RP

W piątek Sejmie odbyła się konferencja "25 lat członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa".

Podczas panelu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wstąpienie Polski do NATO pozwoliło naszemu krajowi utrzymać zdobytą wolność i demokrację, a dziś Polska jest dzisiaj autentycznym liderem NATO, liderem bezpieczeństwa. W tym kontekście zwrócił uwagę na planowaną na przyszły tydzień rocznicową wizytę w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. "To jest docenienie wagi Polski - nie tylko historycznej, bo to byłoby zbyt małe. Ale to, że prezydent i premier będą w jednym czasie (w Waszyngtonie) to pokazuje, że jest w Polsce zjednoczenie w sprawie bezpieczeństwa. To niezwykle ważny sygnał tutaj, w Polsce. Ale to również niezwykle ważny sygnał płynący ze Stanów Zjednoczonych do naszych sojuszników i naszych wrogów" - powiedział szef MON.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że bezpieczeństwo Polski budowane jest na trzech wartościach: wspólnocie narodowej, silnej i dobrze zorganizowanej armii oraz silnych sojuszach: NATO i UE. Zwrócił przy tym uwagę, że ustawa o obronie ojczyzny wygasiła ustawę o obronie cywilnej. "Bez obrony cywilnej, bez zaangażowania samorządu nie będzie obrony państwa polskiego i to jest zadanie wymagające natychmiastowych działań. Jesteśmy gotowi, za kilka tygodni ustawa o obronie ojczyzny trafi do parlamentu" - zapowiedział szef MON.

Jak przekazał, w projekcie noweli znajdą się m.in. zmiany w prawie budowlanym, dzięki którym parkingi podziemne w nowych blokach będą mogły być jednocześnie schronem. Poinformował ponadto, że z ministrą edukacji przygotowuje program szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci - już od przedszkola.

W kontekście wojny w Ukrainie i przyszłości NATO Kosiniak Kamysz powiedział, że "kluczowych będzie następne 25 miesięcy". "Mam takie głębokie przekonanie, że w ciągu 25 najbliższych miesięcy rozgrywa się sprawa bezpieczeństwa Polski i Europy". "Dlatego te wysiłki na rzecz przemysłu zbrojeniowego, na rzecz wszystkich naszych działań, które podejmujemy muszą być tu i teraz" - podkreślił szef MON.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił, że to Rosja zmusiła NATO do zmiany działania i w tym działaniu Sojusz musi być skuteczny. "To Rosjanie zdefiniowali sami siebie jako kraj, który nie potrafi żyć w pokoju ze swoimi sąsiadami, który wraca do XIX-wiecznych modeli imperializmu europejskiego, na co nie może być zgody" - powiedział Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji mówił też o pomocy Ukrainie. Jego zdaniem na dłuższą metę kluczowy jest europejski budżet obronny. "Pierwotnie miał on wynosić 14 mld euro na 7 lat, przez COVID został zmniejszony do 7 mld. Te 7 już wydaliśmy. Teraz potrzebujemy uchwalić 5 mld na ten rok i to jest chyba na dobrej drodze. To są poważne pieniądze, a są one szacowane w proporcji do PKB, czyli sprawiedliwie. To powinien być główny mechanizm finansowania, czy operacji unijnych, czy pomocy dla zagrożonych państw, jak Ukraina" - powiedział.

Radosław Sikorski zapowiedział też lobbowanie w Izbie Reprezentantów USA za dalsza pomocą dla Ukrainy.

Szef MON odpowiadał m.in. na pytanie o walkę z dezinformacją. "Jeśli chodzi o dezinformację, to przechodzimy do kontrofensywy i to nie tylko kontrując kłamstwa rosyjskich ambasadorów, ale także instytucjonalnie. MSZ jest w tej chwili w intensywnych negocjacjach z odpolitycznioną telewizją publiczną i chcemy, aby perspektywie kilku miesięcy zaczęły działać profesjonalne redakcje telewizyjne i radiowe w językach naszych sąsiadów - po niemiecku, po rosyjsku, po białorusku, po ukraińsku i oczywiście po angielsku, żeby do tych społeczeństw docierać z rzetelną informacją, która jest najlepszą odtrutką na dezinformację" - powiedział Radosław Sikorski.


PAP/ho


Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem NATO

07.03.2024 18:20
Szwedzki premier Ulf Kristersson złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne swego kraju do NATO. Tym samym Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Sojusz jest tarczą, która chroni przed agresją.

Polska wita Szwecję w NATO. Radosław Sikorski: to istotne wzmocnienie Sojuszu

08.03.2024 08:30
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że dzięki wstąpieniu Szwecji do NATO jedność Sojuszu w kwestii obrony naszego regionu staje się jeszcze silniejsza

Rosja reaguje na rozszerzenie NATO. Bombowce i kalibry w rejonie Bałtyku

08.03.2024 13:44
Wywiad litewski ocenia, że w tle wojny w Ukrainie, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z NATO w dłuższej perspektywie. Dla Moskwy kluczowy ma być w tym kontekście region Morza Bałtyckiego. W związku z tym, Rosjanie poczynili już konkretne działania, przemieszczając część sił w newralgiczne rejony. Rosja systematycznie zwiększa obecność na Bałtyku od 2023 roku, czyli od momentu, gdy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia.