Redakcja Polska

Relacje węgiersko-chińskie a bezpieczeństwo Europy

09.05.2024 08:37
Chiński przywódca Xi Jinping w środę wieczorem przyleciał na Węgry. Budapeszt uznawany jest za najważniejszego orędownika Państwa Środka w Unii Europejskiej.
Audio
  • Profesor Bogdan Góralczyk o sytuacji na Węgrzech [posłuchaj]
Victor Orban
Victor OrbanAlexandros Michailidis / Shutterstock

Chiński przywódca zakończy europejską podróż w kraju swojego największego sojusznika w Unii. W środowy wieczór Xi Jinping przybędzie na Węgry.

Przed odlotem prezydenta Chin z Serbii na Węgry w prorządowym, węgierskim dzienniku „Magyar Nemzet” ukazał się wywiad z nim. Xi Jinping mówi w nim między innymi o siedemdziesięciopięcioletniej przyjaźni między oboma narodami, która jest „jak dobre wino Tokaj - pachnąca, słodka, treściwa i długotrwała”. 

Po wizycie prezydenta Xi w Serbii, a przed przylotem na Węgry większość niezależnych komentatorów mówi jednak, że to słowa pod publikę. Tak naprawdę realizuje on chińskie interesy w Europie. Już dziś Węgry są uznawane za najważniejszego orędownika Państwa Środka w Unii Europejskiej. Chiny odwdzięczają się na przykład największą inwestycją zagraniczną w historii węgierskiej gospodarki.

Według analityka Csaby Kancza, takimi przyjaźniami Węgry stanęły po złej stronie barykady. „To obóz pokoju, ale w znaczeniu zimnowojennym. To rewizjonistyczne, prowojenne mocarstwa - Rosja, Chiny, Iran. Praktycznie Chiny są liderem osi euroazjatyckiej - mają siłę, pieniądze i technologie. Wygląda to tak, jakby prezydent Chin odwiedzał kolonie” - mówi naukowiec. 

Xi Jinping spędzi na Węgrzech prawie trzy dni. Program wizyty jest owiany tajemnicą. Na wydarzenia są zaproszeni jedynie dziennikarze węgierskich i chińskich mediów publicznych.

O znaczeniu wizyty chińskiego przywódcy na Węgrzech dla bezpieczeństwa w Europie mówi prof. Bogdan Góralczyk, sinolog i politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiała z nim Katarzyna Semaan.


Zobacz więcej na temat: Chiny Węgry Unia Europejska

20 lat Polski w Unii Europejskiej. "Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu"

05.05.2024 12:39
20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło naszemu państwu wiele korzyści - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wskazał, że odczuli to między innymi młodzi ludzie. Jak tłumaczył dołączenie do Unii wpłynęło także istotnie na naszą gospodarkę.

Koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. KE: nie ma w Polsce zagrożenia dla praworządności

06.05.2024 13:49
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada szybki koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. unijnego traktatu. Komisja uznała dziś, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem wątpliwości rozwiewa plan reform wymiaru sprawiedliwości przygotowany przez nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach. Plan zawiera działania legislacyjne i nielegislacyjne. Ursula von der Leyen uznała to za przełom.