Redakcja Polska

Ursula von der Leyen: przywództwo i doświadczenie Ruttego będą kluczowe dla NATO

26.06.2024 15:08
Szefowa KE Ursula von der Leyen pogratulowała Markowi Ruttemu z okazji wyboru na nowego sekretarza generalnego NATO. Podkreśliła, że jego przywództwo i doświadczenie będą kluczowe dla Sojuszu w tych trudnych czasach.
Portal Politico nieoficjalnie: przywódcy UE zgodzili się na drugą kadencję Ursuli von der Leyen jako przewodniczącej KE
Portal Politico nieoficjalnie: przywódcy UE zgodzili się na drugą kadencję Ursuli von der Leyen jako przewodniczącej KEDucu Rodionoff / Shutterstock.com

Rada Północnoatlantycka podjęła w środę decyzję o wyborze premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego NATO. Rutte zastąpi Norwega Jensa Stoltenberga.

"Nie mogę doczekać się współpracy na rzecz dalszego wzmacniania partnerstwa UE–NATO" - napisała szefowa KE na platformie X.

Szef rządu Holandii obejmie funkcję 1 października br., gdy wygaśnie kadencja Jensa Stoltenberga, stojącego na czele Sojuszu od 1 października 2014 roku.

Sekretarz generalny to najwyższy rangą przedstawiciel NATO. Osoba ta odpowiada za kierowanie procesem konsultacji i podejmowania decyzji w Sojuszu oraz zapewnianie, że postanowienia te są wdrażane.

Jest wybierany przez rządy państw członkowskich na okres czterech lat, który może zostać przedłużony za zgodą wszystkich krajów NATO. Selekcja odbywa się poprzez nieformalne konsultacje dyplomatyczne między państwami, przedstawiającymi kandydatury na to stanowisko.

Sekretarz generalny przewodniczy Radzie Północnoatlantyckiej, głównemu organowi decyzyjnemu Sojuszu, a także innym wyższym gremiom decyzyjnym. Należą do nich Grupa Planowania Nuklearnego, Rada NATO-Ukraina, Rada NATO-Rosja i Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego.

Szef Sojuszu ma prawo proponować tematy do dyskusji. Działa jako mediator, kierując procesem budowania konsensusu i podejmowania decyzji w całej organizacji. Aby ułatwić ten proces, utrzymuje bezpośredni kontakt z szefami państw i rządów oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony krajów NATO oraz państw partnerskich. Wiąże się to z regularnymi wizytami w tych krajach, a także spotkaniami dwustronnymi z wyższymi rangą urzędnikami krajowymi podczas ich wizyt w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

W praktyce jego rola pozwala mu wywierać pewien wpływ na proces podejmowania decyzji, przy jednoczesnym poszanowaniu podstawowej zasady, że uprawnienia decyzyjne przysługują wyłącznie samym rządom państw członkowskich.

Sekretarz generalny jest również głównym rzecznikiem Sojuszu i reprezentuje organizację publicznie w imieniu państw członkowskich, odzwierciedlając ich wspólne stanowiska w kwestiach politycznych. Reprezentuje także NATO wobec innych organizacji międzynarodowych, mediów i opinii publicznej. W tym celu regularnie zwołuje konferencje prasowe.

Jest najwyższym rangą szefem Międzynarodowego Personelu NATO, organu doradczego i administracyjnego wspierającego Radę Północnoatlantycką.


PAP/ho


Donald Tusk poinformował szefa EPL o porozumieniu ws. najwyższych stanowisk w UE

25.06.2024 15:32
Premier Donald Tusk poinformował przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfreda Webera o osiągniętym przez negocjatorów porozumieniu w sprawie podziału najważniejszych stanowisk w UE - dowiedziała się PAP we wtorek. Porozumienie zakłada wybór Ursuli von der Leyen na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej.

MSZ: z zadowoleniem przyjmujemy wydanie nakazów aresztowania Szojgu i Gierasimowa

26.06.2024 10:30
MSZ z zadowoleniem przyjęło wydanie nakazów aresztowania byłego rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa - poinformował resort.

Szef Pentagonu rozmawiał przez telefon z ministrem obrony Rosji

26.06.2024 12:00
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem, podkreślając znaczenie "otwartych linii łączności" - przekazał we wtorek rzecznik resortu gen. Pat Ryder. Rzecznik odmówił komentarza ws. możliwego wysłania na Ukrainę serwisantów sprzętu z USA.

Zełenski: Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej

26.06.2024 09:00
- Od dziś jest pewne, że Ukraina stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w dniu oficjalnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Tylko z Ukrainą projekt europejski będzie naprawdę kompletny - podkreślił.