Redakcja Polska

"Chatham House": Polska staje się wschodzącą gwiazdą europejskiej obronności i bezpieczeństwa

24.07.2024 13:59
Autorki "Chatham House", Armida Van Rij i Melania Parzonka, przygotowały analizę, w której wskazują, że Polska jest na dobrej drodze aby być europejskim bastionem w tak ważnych obszarach jak obronność i bezpieczeństwo.
Abramsy, K2, Kraby, HIMARS-y, Borsuki, Raki, Rosomaki i myśliwce F-16  to tylko część nowoczesnego uzbrojenia, które będzie można zobaczyć w akcji, w trakcie strzelań na poligonie.
Abramsy, K2, Kraby, HIMARS-y, Borsuki, Raki, Rosomaki i myśliwce F-16 – to tylko część nowoczesnego uzbrojenia, które będzie można zobaczyć w akcji, w trakcie strzelań na poligonie.Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Autorki podkreślają, że Polska pozostaje jednym z niewielu krajów europejskich, który przekracza próg wydatków wojskowych NATO na poziomie 2 procent PKB.  Obecnie Polska wydaje około 4 procent PKB na obronność. 

Polska doświadcza różnorodnych ataków hybrydowych ze Wschodu, w tym podpaleń, dezinformacji i sabotażu. Mimo to kraj przygotowuje się na ewentualne przekierowanie sił zbrojnych USA na teatr Pacyfiku i samodzielną konfrontację z regionalnymi zagrożeniami. 

Artykuł sugeruje, że Polska silnie opiera się na gwarancjach z art. 5 NATO i stosunkach dwustronnych z USA, ale będzie musiała wdrożyć więcej inicjatyw bezpieczeństwa kierowanych przez UE ze względu na zmieniającą się dynamikę międzynarodową. 

Wydatki na wojsko w Polsce wzrosły o 46 procent tylko w latach 2022-2023. Polski rząd planuje teraz zwiększyć je o kolejne

Polska strategia bezpieczeństwa napotyka obecnie także trudności i przewiduje, że niektóre z nich pojawią się w przyszłości. Jak piszą autorzy: „Polska ma trudności z utrzymaniem liczebności personelu wojskowego i pomimo ambitnych planów rekrutacyjnych, nie była w stanie w pełni obsadzić nowo utworzonych jednostek wojskowych, co oznacza, że nie pomogły one zwiększyć zdolności operacyjnych”.

Polska obawia się, że jakiekolwiek wzmocnienie europejskiej obrony może odbyć się kosztem umożliwienia dalszego wycofywania się USA z Europy. W miarę jak Polska będzie dążyć do odgrywania bardziej znaczącej roli w ochronie bezpieczeństwa europejskiego, będzie musiała zrównoważyć to z wysiłkami na rzecz utrzymania bliskich stosunków z USA” – podsumowują autorki. 


Źródło: britishpoles.uk

Sikorski: trzeba przekonać USA, że w sprawie wsparcia Ukrainy Europa to nie pasażer na gapę

22.07.2024 20:42
- To dobry moment, by przekonać amerykańskich polityków i opinię publiczną w USA, że Europa się zmobilizowała, wydaje więcej na obronność i nie jest pasażerem na gapę, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski.

"NYT": motywem kampanii wyborczej Kamali Harris będzie "prokurator kontra przestępca"

23.07.2024 15:41
Motywem kampanii Kamali Harris przed wyborami prezydenckimi w USA będzie "prokurator kontra przestępca" - napisał we wtorek "New York Times". Harris była prokuratorką generalną Kalifornii, a Donald Trump został skazany w sprawach dotyczących 34 poważnych przestępstw - przypomniała gazeta.

Gen. Syrski dla "Guardiana": zdobycze terytorialne Rosji w Ukrainie są tylko taktyczne

24.07.2024 12:40
Niedawne zdobycze terytorialne Rosji w Ukrainie są tylko taktyczne i nie dają jej przewagi operacyjnej – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski w środowym wywiadzie dla dziennika "The Guardian".