Redakcja Polska

Zwycięstwo Trumpa. "Le Monde": Ukraina jako pierwszy test nowych relacji transatlantyckich

08.11.2024 13:53
Francuski dziennik Le Monde ocenia, że Ukraina stanie się kluczowym testem dla nowych relacji transatlantyckich, zwłaszcza po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Trump wielokrotnie zapowiadał, że poprawa stosunków z Władimirem Putinem będzie jednym z głównych priorytetów jego polityki zagranicznej, co, jak sugeruje Alexandra de Hoop Scheffer z German Marshall Fund, postawi Unię Europejską przed poważnym wyzwaniem.
Donald Trump
Donald TrumpPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Politolożka zaznacza, że Ukraina będzie centralnym punktem w procesie redefiniowania bezpieczeństwa europejskiego, co wymaga od Unii Europejskiej zdecydowanych działań. W tej sytuacji Scheffer sugeruje, że UE powinna starać się zapewnić sobie aktywny udział w negocjacjach dotyczących przyszłości Ukrainy oraz zabiegać o warunki zawieszenia broni, które nie narażą Kijowa na dalsze niebezpieczeństwa. Podkreśla również, że kluczowe będzie kontynuowanie wsparcia dla Ukrainy nawet w przypadku „zamrożenia” konfliktu, co mogłoby stanowić barierę przed kolejnymi agresywnymi działaniami Rosji.

Trump "zepchnie" Ukrainę Europie 

Trump, w opinii Scheffer, prawdopodobnie podejmie próbę zepchnięcia kwestii Ukrainy na barki Europy, ograniczając bezpośrednie zaangażowanie USA. Jednakże, jak zauważa ekspertka, Europa posiada odpowiednie narzędzia gospodarcze i dyplomatyczne, by wywierać wpływ na politykę amerykańską w tej sprawie. Wyzwaniem dla państw Unii Europejskiej będzie jednak osiągnięcie porozumienia w sprawie wspólnych priorytetów, szczególnie w kontekście różnic w polityce gospodarczej wobec Chin, mimo że zgoda w sprawach geopolitycznych wydaje się możliwa.

Kryzys w relacjach transatlantyckich?

Scheffer ostrzega, że w przeszłości transatlantyckim kryzysom towarzyszyły wewnętrzne podziały w Europie, które mogą stać się zagrożeniem i tym razem. Dlatego też kluczowe będzie utrzymanie choćby minimalnej jedności w Europie, która pozwoli efektywnie przeciwdziałać naciskom i działać jako jeden zintegrowany blok. W opinii ekspertki może to być trudne przy obecnym osłabieniu przywództwa Francji i Niemiec, ale ewentualnym rozwiązaniem mogłoby być działanie na bazie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski.

Według Scheffer, inicjatywa dotycząca nowego kształtu relacji transatlantyckich powinna wyjść od Europy, gdyż Waszyngton nie zdecyduje się na taki krok. Nadchodząca synchronizacja polityczna między nową administracją USA a nową Komisją Europejską może jednak dać Europie okazję do wypracowania spójnych priorytetów na przyszłość.


IAR/dad

11 listopada wspólnie świętujemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

08.11.2024 10:00
Z tej okazji już po raz siódmy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa, a w samo południe kolejna akcja „Do hymnu”, kiedy cała Polska zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.

Putin i Trump nie wykluczają możliwości rozmowy

08.11.2024 10:09
Władimir Putin chce rozmawiać z Donaldem Trumpem, ale będzie czekał na jego inicjatywę. Natomiast Donald Trump nie odżegnuje się od takiej rozmowy. Wybrany na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych polityk zdążył już porozmawiać z przywódcami co najmniej 70 krajów, wśród nich z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraina broni się przed napaścią. Najintensywniejsze walki wokół Kurachowego

08.11.2024 11:55
Okolice Kurachowego w Donbasie to obecnie kierunek najintensywniejszych walk na ukraińskim froncie. Ukraińcy ostatniej doby musieli tam wycofać się na kilku odcinkach. Rosjanie zbliżają się do tego przed wojną kilkunastotysięcznego miasta.