Prezydent wyjaśnił, że podpisał ustawę, bo uważa, że jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa polskich granic. - Zachęcam premiera do podejmowania aktywnych działań w kwestii bezpieczeństwa Polski" - dodał Andrzej Duda. Podkreślił, że "najważniejsze jest to, by bronić polskiej granicy i polskich służb, które stoją na jej straży".
00:57 13546274_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu ustawy azylowej. Stwarza ona możliwość zawieszenia składania wniosków o udzielenie azylu cudzoziemcom. Materiał Michała Fedusio
Prezydent jednocześnie zwrócił się w liście do premiera Donalda Tuska, w którym zarzucił szefowi rządu i członkom jego ugrupowania, że "jednoznacznie sprzeciwiali się m.in.: budowie zapory na wschodnie granicy, wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego, czy uchwaleniu przepisów wzmacniających ochronę granicy państwowej" oraz że "nielegalnych migrantów, często brutalnie atakujących funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, nazywali "biednymi ludźmi", proponując wpuszczanie ich bez kontroli na terytorium Rzeczypospolitej". - Dobrze, że doszło do zmiany stanowiska w tych fundamentalnie istotnych dla Rzeczypospolitej sprawach. Opinia publiczna ma jednak wszelkie prawo do rzetelnej informacji czy za deklaracjami politycznymi idą rzeczywiste i konsekwentne działania - napisał Andrzej Duda.
Prezydent pyta premiera
Prezydent dodał, że w związku z tym, iż obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawuje Polska oraz "w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez rząd odmowy jego wdrażania", należy postawić pytania.
Andrzej Duda chce wiedzieć, jakie działania podjął premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec, a jakie podjął w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom
Prezydenta interesuje także, jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych w tzw. puli solidarnościowej, w szczególności z udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych oraz czy organy państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców i ile takich Centrów powstaje oraz w jaki sposób są finansowane.
Ostatnie pytanie do premiera, to jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.
IAR/dad