Redakcja Polska

Praca przy zbiorach szparagów w Niemczech nie jest już opłacalna dla Polaków

16.04.2021 11:46
W Niemczech rozpoczynają się zbiory szparagów. Producenci zatrudniają przede wszystkim pracowników sezonowych z zagranicy, głównie z Rumunii. Jak pisze portal dziennika Rheinische Post, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna.
Sezon na świeże szparagi jest krótki
Sezon na świeże szparagi jest krótki pixabay.com/Taken

Przewodniczący grupy regionalnej "Uprawa szparagów" w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dirk Buchmann przyznaje, że praca przy zbiorach nie jest atrakcyjna dla Niemców. "To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Ale tylko przez trzy miesiące"- mówi Dirk Buchmann. Jak podkreśla w Niemczech ktoś może się zdecydować na takie zajęcie tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach.

Tak właśnie było w 2020 r.. Z powodu pandemii na polach szparagów pracowały wtedy osoby, które na swoich stanowiskach były na postojowym. "To byli ekscytujący, wspaniali ludzie" - twierdzi Buchmann - "Ale teraz wszyscy znów mają swoją normalną pracę".

"Rolnik zauważa również, że sytuacja się zmienia. W przeszłości pracownicy sezonowi pochodzili z Polski. Dla nich oferta w Niemczech nie jest już opłacalna" - podkreśla Rheinische Post.

W szczycie zbiorów w gospodarstwie Schulte-Drevenacks zatrudnionych jest około 50 pracowników sezonowych. Prawie wszyscy pochodzą z Rumunii i pracują zarówno na polach szparagowych, jak i przy zbiorze truskawek.

Często dają się słyszeć zarzuty, że "aby szparagi były dostępne cenowo, sprowadza się tanią siłę roboczą z biedniejszych krajów, która wykonuje ciężką pracę za minimalne wynagrodzenie" - zauważa portal.

"Dirk Buchmann zna tę krytykę. Ale on sam ma na to inny pogląd. Dla pracowników sezonowych, którzy mogą i chcą pracować, jest taka szansa w Niemczech. I możliwość wykorzystania pracy do generowania w sezonie dochodu, którego nie byliby w stanie wygenerować z powodu warunków panujących w Rumunii - gdyby w ogóle była tam dla nich praca" - pisze Rheinische Post.

Płaca minimalna wynosi w tym roku w Niemczech 9,50 euro brutto za godzinę.

PAP/dad

Trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie uznano za personae non gratae

16.04.2021 07:54
Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie - poinformował w czwartek resort dyplomacji.

"Spiegel": wojna podboju i unicestwienia Polski była częścią niemieckiej tradycji kolonialnej

16.04.2021 10:28
Kolonialne ambicje Niemiec nie skończyły się w 1919 roku, lecz dopiero w 1945. "Wojna podboju i unicestwienia Polski i Związku Radzieckiego jest niewątpliwie częścią tradycji kolonialnej" - pisze Juergen Zimmerer w tygodniku "Spiegel" w tekście pt. "Od Afryki do Rosji".

Joe Biden: Nord Stream 2 od dawna budzi mój sprzeciw

16.04.2021 10:01
Nord Stream 2 to "złożony problem", który dotyczy sojuszników USA w Europie - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden, podkreślając że od dawna jest przeciwny budowie tego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i innymi krajami Europy Zachodniej.