Redakcja Polska

PLL LOT będzie się ubiegać o nową pomoc publiczną

02.10.2021 10:47
Prezes PLL LOT Rafał Milczarski powiedział, że przewoźnik może się ubiegać o kolejną transzę pomocy publicznej. Narodowy przewoźnik lotniczy boryka się z problemami finansowymi spowodowanymi pandemią COVID - 19.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Grand Warszawski/ Shutterstock

Rafał Milczarski podkreślił, że wysokość koniecznego dofinansowania będzie znana w ciągu dwóch miesięcy. Prezes wskazał, że do końca grudnia tego roku okaże się, jaka wysokość wsparcia będzie konieczna, by przewoźnik utrzymał płynność finansową.

Pytany o tegoroczne wyniki, powiedział, że są one uzależnione od ruchu przedświątecznego i świątecznego. Wskazał, że szansą na poprawę wskaźników jest możliwość uruchomienia na normalnych zasadach regularnych rejsów do Stanów Zjednoczonych. Od listopada LOT przywróci normlaną siatkę połączeń do Nowego Jorku, Newark, Miami i Chicago. Do tej pory spółka realizowała połączenia do USA w ograniczonym zakresie.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska zgodziła się na pierwszą transzę pomocy publicznej dla PLL LOT. Rafał Milczarski zaznaczył, że także w tym przypadku będzie konieczna zgoda Komisji. Wyraził jednak przekonanie, że nie będzie problemów z akceptacją. Podkreślił, że KE wielokrotnie udzielała już zgody na wsparcie i nie ma powodów, by w tym przypadku stało się inaczej.

W ubiegłym roku z powodu pandemii PLL LOT odnotował stratę w wysokości miliarda złotych. Przewoźnik obsłużył w 2020 roku 3 miliony pasażerów. Rok wcześniej było to ponad 12 milionów pasażerów.

O kolejnej pomocy publicznej dla narodowego przewoźnika zdecyduje rząd.


IAR/dad

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.

REDAKCJA POLSKA Aktualności 1 października godz. 17:30

01.10.2021 17:30