Redakcja Polska

Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

12.06.2022 14:45
Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.
Henryk Kowalczyk: w najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiąc
Henryk Kowalczyk: w najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiącShutterstock/Artem Grebenyuk

Globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę przerwała eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, co spowodowało niedobory na świecie i wzrost cen - zaznaczył ukraiński wiceminister.

Dodał, że na razie zboże jest eksportowane przez Polskę i Rumunię, a ukraiński rząd prowadzi również rozmowy na temat uruchomienia trzeciej trasy - przez państwa bałtyckie. - Te trasy nie są idealne, ponieważ tworzą pewne wąskie gardła, ale robimy co w naszej mocy, by rozwijać te szlaki - powiedział Senyk Reutersowi podczas odbywającego się w Singapurze spotkania Dialogu Shangri-La, jednego z najważniejszych forów poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Azji.

Inna szerokość torów, braki infrastruktury przeładunkowej

Ukraińskie koleje opierają się na innej szerokości torów niż ta w sąsiadujących z nią od zachodu krajach, przez co zboże na granicy ukraińsko-polskiej musi być przeładowywane do innych pociągów, a na granicy nie ma zbyt wiele magazynów i infrastruktury przeładunkowej - zaznacza Reuters.

Z kolei ukraińskie zboże eksportowane przez Rumunię jest najpierw transportowane do portów nad Dunajem, gdzie ładowane jest na barki płynące do portu w Konstancy, co jest złożonym i kosztownym procesem - dodaje agencja.

Ukraina jest czwartym pod względem wielkości eksporterem zboża na świecie. Na kontrolowanych przez nią terytoriach na wywóz czeka ok. 30 mln ton zbóż, które rząd stara się wyeksportować lądem - przez drogi, koleje i przy użyciu transportu rzecznego - informuje Reuters.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina żywność

Transport zboża z Ukrainy. Ile będzie przewozić Polska? Minister rolnictwa podał szczegóły

10.06.2022 16:58
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zadeklarował, że w najbliższym czasie Polska będzie mogła transportować z Ukrainy 1,5 mln ton zboża miesięcznie. Zaznaczył jednak, że wymaga to "bardzo intensywnych prac". Przypominał, że oczekiwania Ukrainy dotyczące transportu zboża to 4-5 mln ton, ale Polska nie jest w stanie im sprostać. 

Sondaż dla wPolityce.pl: przekop Mierzei Wiślanej cieszy się poparciem Polaków

11.06.2022 12:27
Portal wPolityce.pl opublikował w sobotę wyniki badania opinii publicznej, dotyczące oceny inwestycji polegającej na przekopie Mierzei Wiślanej. O przekopie Mierzei Wiślanej "zdecydowanie pozytywnie" lub "raczej pozytywnie" wypowiedziało się 58 proc. ankietowanych – podał w sobotę portal wPolityce.pl. Badanie przeprowadziła na zlecenie portalu pracownia Social Changes. 

Poważne kłopoty branży noclegowej. Niemal miliard złotych długu po pandemii

12.06.2022 09:12
Długi branży noclegowej spadły w pandemii do 993 mln zł, ale przybyło firm z problemami finansowymi - wynika z danych BIG InfoMonitor. Najbardziej ucierpiały ośrodki kolonijne, kwatery, agroturystyka i schroniska młodzieżowe, których zadłużenie wobec kontrahentów wzrosło o ponad 60 proc.