Redakcja Polska

Ekspert: należy przystosować część instalacji związanych z Nord Stream 2 do odbioru LNG

06.07.2022 09:02
Hub gazowy w niemieckim Lubmin, gdzie kończą się gazociągi Nord Stream, powinien zostać przekonwertowany tak, by mógł odbierać skroplony gaz z innych źródeł niż Rosja - mówi dr Benjamin Schmitt, naukowiec uniwersytetu Harvarda. Jak dodaje, powinien być to tylko jeden z elementów szerszej strategii.
Sprowadzany gaz skroplony (LNG) ma stopniowo uzupełniać gaz przesyłany rurociągami.
Sprowadzany gaz skroplony (LNG) ma stopniowo uzupełniać gaz przesyłany rurociągami.Foto: Shutterstock/Alvaro Ardisana

Ukończony kosztem 10 mld dolarów gazociąg Nord Stream 2 od miesięcy stoi nieużywany. W tym samym czasie Rosja zmniejsza przepływ gazu przez Nord Stream 1 i odcina od dostaw gazu kolejne kraje. Co to oznacza dla Europy? Według dr Benjamina Schmitta z Uniwersytetu Harvarda, Europa powinna wykorzystać obecny moment, by na stałe uniezależnić się od rosyjskiego surowca.

- Moskwa zademonstrowała, że jest skłonna otwarcie używać energii jako broni, próbując zmiękczyć europejską odpowiedź na swoją inwazję Ukrainy. To tylko dodatkowo podkreśliło, jak dużą strategiczną słabością jest poleganie na rosyjskich surowcach energetycznych - mówi w rozmowie z PAP ekspert, który przedstawiał swoją opinię także przed Komisją Helsińską amerykańskiego Kongresu.

Wywłaszczenie rosjan

Zdaniem eksperta think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA), odpowiednią reakcją powinno być dodatkowe zacieśnienie sankcji energetycznych przez Zachód. Wymienia przy tym m.in. zapowiedzenie zakończenia działania rosyjskich projektów kontrolowanych przez Gazprom takich jak Nord Stream 1 i TurkStream 2, a także wywłaszczenie rosyjskich firm jako właścicieli kluczowych instalacji energetycznych w zachodniej Europie.

- Częściowe embargo na rosyjską ropę naftową podjęte przez UE było krokiem naprzód, ale Unia powinna pójść dalej i użyć dyplomacji energetycznej, by przyjąć kolejne restrykcje - mówi Schmitt.

Co zastąpi gaz z Rosji?

Co i kto może zastąpić rosyjski gaz? Zdaniem badacza, konieczne są nowe inwestycje i szybki rozwój infrastruktury energetycznej, np. budowa pływających terminali LNG. Zaznacza jednak, że część istniejącej infrastruktury może zostać użyta do przesyłu gazu z innych surowców, jak np. skroplonego gazu LNG.

 - Szczególną uwagę powinno się poświęcić miejscom, gdzie stosowna infrastruktura już istnieje, tak by można było przyspieszyć ten rozwój - mówi ekspert. - Można np. przystosować hub gazowy zbudowany dla Nord Stream 1 i 2 w Lubmin w Niemczech, by zamiast rosyjskiego gazu mógł przyjmować importowany LNG z nierosyjskich źródeł - sugeruje.

- W ten sposób podważymy zdolności Kremla, by używać przychodów z węglowodorów, by finansować swoją maszynę wojenną, jednocześnie uodparniając się na szantaż energetyczny - podsumowuje ekspert.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 gaz ziemny

Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo? "Znaleziono go z bronią w ręku"

05.07.2022 15:11
Jak podają ukraińskie media, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew próbował popełnić samobójstwo - donosi portal niezalezna.pl. Polityk miał pozostawić list pożegnalny, a od rychłej śmierci miał go uratować ochroniarz.

W szwajcarskim Lugano podpisano deklarację w sprawie odbudowy Ukrainy

05.07.2022 15:41
Uczestnicy konferencji w szwajcarskim Lugano podpisali wspólną deklarację dotyczącą odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Przedstawiciele ponad 40 krajów i 20 organizacji międzynarodowych zgodzili się, że należy wesprzeć ukraińskie władze w odbudowie kraju, jednocześnie podkreślając, że Ukraina musi przeprowadzić reformy systemowe i zwalczyć korupcję.

Białoruski fake news uderza w Polskę. "Współpraca Polski i Ukrainy zagrożeniem dla interesów Kremla"

05.07.2022 15:53
Kolejne kłamstwa szerzone przez Rosję i Białoruś przeciwko Polsce dowodzą, że współpraca Polski i Ukrainy stanowi zagrożenie dla interesów Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.