Redakcja Polska

Polska z najwyższym wzrostem PKB wśród krajów OECD. Radzi sobie lepiej niż kraje G7

27.11.2023 12:41
Według szacunków produkt krajowy brutto w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrósł w III kwartale 2023 r. o 0,5 proc., w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale. Spośród krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska.
Polska wśród gospodarek wschodzących
Polska wśród gospodarek wschodzącychShutterstock/Patryk Kosmider

W krajach G7 wzrost PKB w ujęciu kwartał do kwartału wzrósł do 0,6 proc. w III kwartale z 0,4 proc. w II kwartale, do czego przyczyniło się znaczne przyspieszenie wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych (1,2 proc. w III kwartale w porównaniu z 0,5 proc. w II kwartale).

Pozostałe kraje G7 odnotowały w III kwartale zerowy, bliski zera lub ujemny wzrost: wzrost był zerowy w Kanadzie, Włoszech i Wielkiej Brytanii, 0,1 proc. we Francji oraz ujemny w Japonii i Niemczech (odpowiednio -0,5 proc. i -0,1 proc.).

Najsilniejszy wzrost PKB

Spośród innych krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska i Kostaryka (odpowiednio 1,4 proc. i 1,3 proc.), a za nimi plasowały się Węgry i Meksyk (po 0,9 proc.).

PKB w OECD przekroczył poziom sprzed pandemii (IV kwartał 2019 r.) o 6 proc. w III kwartale 2023 r.

Skorygowane dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że PKB Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przekroczył poziom sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r., a w III kwartale 2023 r. PKB był o 1,8 proc. wyższy niż w IV kwartale 2019 r.

Czechy są jedynym krajem OECD, który nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed pandemii.

Coraz wyższy wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Wynika z nich, na co zwrócił uwagę serwis Bussines Insider, że wskaźnik zatrudnienia kobiet (w wieku 15-89 lat) po raz pierwszy przekroczył w Polsce 50 proc.

Najnowsze badania pokazują, że w trzecim kwartale 2023 r. aktywni zawodowo stanowili 58,4 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Zdecydowanie więcej jest wśród nich mężczyzn niż kobiet; w tym przedziale wiekowym aktywnych zawodowo jest 65,8 proc. mężczyzn i 51,5 proc. kobiet.

Aktywność zawodowa większa na wsi niż w miastach

Badanie pokazuje też, że wskaźnik zatrudnienia jest obecnie wyższy dla mieszkańców wsi niż dla zamieszkałych w miastach (58,9 proc. wobec 58,0 proc.).

W trzecim kwartale 2023 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17 mln 348 tys., z tego: 16 mln 873 tys. stanowili pracujący, a 475 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w analogicznej grupie wieku liczyła 12 mln 372 tys. osóbb.

W porównaniu z drugim kwartałem 2023 r. zbiorowość aktywnych zawodowo zwiększyła się o 55 tys., tj. o 0,3 proc., jednak zdecydowanie większy wzrost – o 156 tys., tj. o 0,9 proc. odnotowano w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku – podaje GUS.

Obniżki cen paliw. Analitycy: Będą kolejne

Analitycy biura maklerskiego Reflex spodziewają się średnich obniżek cen paliw do 6 gr za litr w przyszłym tygodniu. Zaznaczyli jednak, że jeśli na rynek hurtowy ropy wrócą podwyżki, skłonność do obniżek cen na stacjach będzie słabsza.

W poprzednim tygodniu średnie ceny spadały w skali całego kraju średnio do 4 groszy na litrze i wyniosły odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,52 zł/l (-3 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,09 zł/l (-1 gr/l), oleju napędowego 6,67 zł/l (-4 gr/l), autogazu – 3,06 zł/l (-2 gr/l).

Analitycy przekazali, że na krajowym rynku hurtowym pogłębiły się spadki cen benzyny o kolejne 8 gr/l, a ceny oleju napędowego zaczęły rosnąć o blisko 4 gr za litr. W ich ocenie wyhamowanie spadków cen na poziomie hurtowym będzie zmniejszało szanse na większe przeceny na stacjach, ale specjaliści spodziewają się obniżek średniego poziomu cen paliw do 4-6 gr/l w kolejnym tygodniu.

Polska gospodarka urośnie o ok. 3,5 proc.

Główny ekonomista PZU Dawid Pachucki w listopadowym komentarzu gospodarczym ocenił, że w 2024 r. PKB Polski urośnie o ok. 3,5 proc.

"Rozpędzający się popyt konsumpcyjny pozwoli gospodarce włączyć drugi bieg. Dotychczas w strukturze popytu krajowego na plus zaskakiwały wyniki inwestycji. Szacujemy, że po odpaleniu silnika konsumpcji w przyszłym roku średnioroczny wzrost PKB w Polsce może sięgnąć nawet 3,5 proc." - pisze ekspert.

W jego ocenie "przy takiej strukturze wzrostu gospodarczego dalsze wyhamowywanie inflacji może już przebiegać wolniej, choć jej średnioroczny poziom w przyszłym roku widzimy w okolicach 5 proc., tj. ponad dwukrotnie niższy niż w roku bieżącym".


PAP/TVP Info/Busines Insider/GUS/dad

Deloitte: 18 polskich firm wśród 50. najdynamiczniej rozwijających się firm technologicznych regionu

25.11.2023 14:00
Wśród 50. najdynamiczniej rozwijających się spółek z Europy Środkowo-Wschodniej 18 to firmy pochodzące z Polski – wynika z rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023". Jak zaznaczono, jest to najwyższy wynik w historii konkursu.

Szef Światowej Organizacji Meteorologicznej krytykuje rezygnację Niemiec z energii jądrowej

26.11.2023 14:22
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas uznał za błąd decyzję Niemiec o rezygnacji z energetyki jądrowej. - Bez niskoemisyjnych technologii jądrowych transformacja energetyczna będzie trudna - podkreślił.

Kryzys migracyjny. Finlandia jest gotowa na zamknięcie całej granicy z Rosją

26.11.2023 17:36
Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że jego kraj jest przygotowany na to, aby w razie konieczności zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Federacją Rosyjską. Podkreślił, że Rosja wciąż "bezwstydnie wykorzystuje" migrantów i celowo kieruje ich na granicę.

Amerykański politolog: dla NATO CPK powinno być najwyższym priorytetem

27.11.2023 09:43
NATO musi się skupić na poprawie mobilności wojskowej, szczególnie na swojej wschodniej granicy, a projekty, takie jak Via Baltica, Via Carpathia czy Centralny Port Komunikacyjny powinny być najwyższym priorytetem – ocenił w niedzielę na portalu X amerykański politolog Andrew Michta.