Redakcja Polska

Do końca roku do Polski trafi 5 miliardów euro zaliczki ze zmienionego KPO

15.12.2023 16:00
Do końca roku Komisja Europejska przeleje Polsce 5 miliardów euro zaliczki ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała jej przewodnicząca Ursula von der Leyen po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Brukseli.
Donald Tusk i Ursula von der Leyen
Donald Tusk i Ursula von der LeyenPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Początkowo mowa była o tym, że w tym roku zostanie przelana pierwsza transza i miała to być połowa tej sumy. Komisja zdecydowała o przelaniu całej zaliczki. - To pomoże Polsce w zmodernizowaniu jej systemu energetycznego i wysiłkach na rzecz dekarbonizacji. Walka ze zmianami klimatycznymi jest priorytetem dla nas wszystkich. Potrzebujemy Polski, która będzie razem z nami w tym obszarze działała - powiedziała szefowa Komisji.

- To nie jest ot taki sobie prezencik. To są już teraz odważne pieniądze przeznaczone na naszą suwerenność energetyczną i postaramy się bardzo szybko i mądrze wydać te pieniądze - skomentował z kolei premier Donald Tusk. Zaliczka na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji nie jest uwarunkowana praworządnością. Pozostała pula z 60-miliardowego KPO jest powiązana z koniecznością spełnienie wymogów. Do tej pory Komisja Europejska mówiła, że chodzi przede wszystkim o gwarancje dotyczące niezależności sądownictwa.

Posłuchaj
00:58 12713121_1.mp3 5 mld euro zaliczki dla Polski do końca roku, jest też pierwszy wniosek o wypłatę z KPO. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Premier Donald Tusk poinformował, że Polska złożyła już pierwszy wniosek na wypłatę tych pieniędzy. Nie mówił o konkretnej sumie, ale nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o niecałe 7 miliardów euro. - Kiedy jest dobra wola i wzajemne zaufanie, a w naszym przypadku możemy mówić też o osobistej przyjaźni, to oczywiście ułatwia pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności. Bez tego ani Komisja nie zdecydowałaby się na pierwsze wypłaty, ani ja bym państwu i instytucjom europejskim głowy nie zawracał - powiedział szef polskiego rządu. 

Wpłynięcie wniosku potwierdziła szefowa Komisji. - Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę, w szczególności nad realizacją kamieni milowych w sprawie niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty. Zbyt długo zastrzeżenia dotyczące praworządności ograniczały możliwość do udzielania pomocy Polsce w celu modernizacji gospodarki oraz przeprowadzenia transformacji ekologicznej, cyfrowej - powiedziała Ursula von der Leyen. Pochwaliła Polskę za decyzję o przystąpieniu do Europejskiej Prokuratury, która pilnuje prawidłowego wydawania unijnych funduszy. - To doskonałe wieści, przede wszystkim dla polskich obywateli, ale również dla partnerów europejskich oraz obywateli Europy - dodała szefowa Komisji Europejskiej.

IAR/dad

Ukraina i Mołdawia coraz bliżej Unii. Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych

15.12.2023 08:32
Rada Europejska zdecydowała o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - przekazał na portalu X szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że status kandydata do Unii Europejskiej przyznano Gruzji. By umożliwić podjęcie jednomyślnej decyzji, premier Węgier Viktor Orban, który się jej sprzeciwiał, wyszedł z sali.

Sabotaż Nord Stream 1 i 2. Wątek jachtu z Polski może być fałszywym tropem Rosji

15.12.2023 10:43
Niemiecki dziennik Die Welt podał nowe informacje o sabotażu Nord Stream 1 i 2, które sugerują, ze wersja wydarzeń, w której Ukraińcy wynajęli polski jacht do zniszczenia instalacji, jest ustawioną operacją rosyjskich służb. Tymczasem niemiecki urząd morski w Stralsund przyznaje, że przekazał wrażliwe dane wojskowe NATO na temat gazociągów Nord Stream.  

Zajęcie Ukrainy przez Rosję nie jest niemożliwe - ostrzegają analitycy. "Koszty dla USA byłyby ogromne"

15.12.2023 12:54
USA zapłaciłyby bardzo wysoką cenę za zwycięstwo Rosji w wojnie z Ukrainą - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak podkreślono, Moskwa mogłaby po raz pierwszy od 30 lat stworzyć poważne konwencjonalne zagrożenie militarne dla NATO, a Waszyngton zostałby zmuszony do tego, by przemieścić do Europy część samolotów stealth