Redakcja Polska

Brytyjczycy dementują doniesienia o zakazie wwozu polskiej żywności

28.03.2024 17:02
Nie rozważamy teraz zakazu importu na polskie produkty - informują Brytyjczycy. W rozmowie z Polskim Radiem przedstawiciele Agencji ds. Standardów Żywności dementują doniesienia niektórych mediów, jakoby obawy związane z salmonellą miały zamknąć drogę do Królestwa dla polskich jajek i drobiu.
Ciężarówki w angielskim Dover
Ciężarówki w angielskim DoverShutterstock/Kelvin Atkins

Dziś nie ma mowy o zakazie. FSA przekazała londyńskiemu korespondentowi Polskiego Radia, że liczba przypadków spadła, a sytuacja się poprawia. Służby będą po prostu "monitorować sytuację".

"Sprawy zmierzają w dobrym kierunku" - powiedziało Polskiemu Radiu anonimowo źródło w agencji."Kontakty z polskimi władzami sprawiły, że podjęto działania, by poprawić bezpieczeństwo i zgodność z zasadami dotyczącymi drobiu i jajek importowanych z Polski. Zarejestrowaliśmy spadek liczby zgłoszeń związanych z tym incydentem" - czytamy w oficjalnym komunikacie. FSA dodaje, że gdyby sytuacja miała się kiedyś zmienić może podjąć działania. Wśród ewentualnych interwencji nie wymienia jednak zakazu, a dodatkowe badania i kontrole.

Zniesienie lub częściowe zniesienie zakazu

O tym, jakoby FSA rozważała opuszczenie szlabanu na cały lub część polskiego jedzenia napisały w tym miesiącu telewizja ITV i portal śledczy TBIJ. Informację przedrukowało część polskich mediów. Podstawą doniesień był e-mail wysłany w grudniu zeszłego roku przez agencję do Komisji Europejskiej i Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce. Szefowa FSA napisała w nim, że rozważa wiele opcji, w tym "wprowadzenie środków ochronnych w sprawie dotkniętych problemem produktów". Nie padło nigdy słowo "zakaz". Co więcej, od grudnia sytuacja się poprawiła. Chodzi nie tylko o współpracę z polskimi służbami, ale też styczniowe wprowadzenie pobrexitowych certyfikatów.

FSA podkreśla też, że ryzyko zarażenia salmonellą jest niskie, jeśli tylko jedzenie podda się odpowiedniej obróbce.

Część polskich mediów błędnie podawała, jakoby w wyniku obaw o obecność salmonelli w kwietniu Królestwo miało zaostrzyć kontrole. W rzeczywistości chodzi o zapowiedziane już dawno kontrole pobrexitowe, bez związku z obawami o salmonellę. Nowe certyfikaty higieniczne trzeba mieć od stycznia, w przyszłym miesiącu w części przypadków pojawią się kontrole fizyczne.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania handel eksport

Kraje UE podzielone ws kompromisu dotyczące umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, ale jest szansa

27.03.2024 15:13
Unijne kraje na razie podzielone w sprawie kompromisowych zapisów w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Jest jednak szansa na porozumienie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia poznała przebieg debaty ambasadorów państw członkowskich za zamkniętymi drzwiami. Do 18.00 mają trwać konsultacje wśród europejskich stolic. Jak informowała dziś rano Beata Płomecka, kompromisowa propozycja dotyczy wydłużenia okresu, który byłby brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych z Ukrainy. Zabiegały o to Polska i Francja.

20 tysięcy ton śmieci z nielegalnego wysypiska w Lubuskiem wróci do Niemiec

28.03.2024 11:13
20 tysięcy ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w Lubuskiem zostanie zabranych do Niemiec. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że to rezultat negocjacji z Niemcami.