Redakcja Polska

"Rzeczpospolita": nadchodzi dobry koniec roku dla zbrojeniówki

05.11.2024 11:04
Nadchodzi dobry koniec roku dla polskiej zbrojeniówki - pisze "Rzeczpospolita". W najbliższych tygodniach rodzimy przemysł obronny powinien podpisać kilka dużych kontraktów wartych miliardy złotych. Chodzi m.in. o wozy bojowe Borsuk. Kończą się także negocjacje w sprawie zakupu czołgów K2.
RP:  w ciągu najbliższych tygodni ma być też podpisana umowa na kolejnych 180 czołgów K2 i K2 PL
RP: w ciągu najbliższych tygodni ma być też podpisana umowa na kolejnych 180 czołgów K2 i K2 PLFlying Camera/ Shutterstock

Według "Rzeczpospolitej" w piątek pomiędzy Agencją Uzbrojenia a spółkami polskiej Grupy Zbrojeniowej ma zostać podpisana umowa dotycząca zakupu kilkuset pojazdów towarzyszących systemowi Regina, czyli armatohaubic 155 mm, i tak zwanym langustom, czyli wieloprowadnicowym wyrzutniom rakietowym.

W skład jednego dywizjonu Regina oprócz 24 armatohaubic wchodzi 18 wozów dowodzenia i logistyki. Z kolei zakupy związane z langustą w przyszłości mogą się przydać do kupowanych w Korei systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo.

"Ostateczna cena tych zakupów nie jest jeszcze znana, ale kwota będzie liczona w miliardach złotych" - pisze dziennik.

"Rzeczpospolita" podaje, że w ciągu najbliższych tygodni ma być też podpisana umowa na kolejnych 180 czołgów K2 i K2 PL. Miało do tego dojść w tym tygodniu, ale w rozmowach PGZ i Hyundai Rotem doszło do kryzysu. Najpewniej przed końcem roku zostanie także podpisany kontrakt na bojowe wozy piechoty Borsuk. W ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy, pisze "Rzeczpospolita", podpisana będzie też umowa na zakup kilkudziesięciu transporterów opancerzonych Rosomak w wersji L, czyli wydłużonych.

Mimo rodzimych zakupów kwitnie kooperacja z zagranicznymi firmami. Pod koniec listopada w życie wejdą umowy na zakup 152 koreańskich armatohaubic K9 oraz 72 zestawy artylerii rakietowej K239 Chunmoo. Ich wartość to prawie 20 miliardów złotych.


IAR/dad

Strach jako broń przeciwko NATO i UE. Metody propaganda Rosji w Mołdawii

24.10.2024 15:59
W Mołdawii coraz częściej pojawiają się zarzuty ze strony prorosyjskiej opozycji wobec prozachodnich władz o naruszanie neutralnego statusu kraju i dążenie do członkostwa w NATO. Choć te oskarżenia są nieprawdziwe, rosyjska propaganda skutecznie manipuluje opinią publiczną, przekonując, że Unia Europejska (UE) to pośrednik NATO, a wzmacnianie armii Mołdawii narusza jej neutralność. Jak zauważają analitycy, Rosja wykorzystuje te mity, aby wzbudzać lęki i tworzyć iluzję zagrożenia w mołdawskim społeczeństwie.

Polska wzmacnia współpracę z Koreą Południową. Andrzej Duda w zakładach zbrojeniowych Hyundai Rotem

25.10.2024 13:28
Podczas wizyty w Korei Południowej prezydent Andrzej Duda odwiedził zakłady Hyundai Rotem w Changwon, gdzie produkowane są czołgi K2 zamówione przez Polskę. W 2022 roku podpisano kontrakt na dostawę 180 takich czołgów, a obecnie MON negocjuje kolejną umowę na dostawę następnych 180 jednostek, które mają zawierać spolonizowane komponenty.

80. rocznica wyzwolenia Bredy: wzruszające uroczystości ku pamięci gen. Maczka i 1. Dywizji Pancernej

28.10.2024 09:39
W minioną niedzielę w Bredzie uczczono pamięć 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy, generała Stanisława Maczka, którzy w październiku 1944 roku wyzwolili to holenderskie miasto spod okupacji nazistowskiej. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości, podczas których złożono kwiaty i oddano hołd polskim żołnierzom, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Holandii. Uroczystości te przyciągnęły zarówno przedstawicieli rządu Polski, jak i Holandii, licznych mieszkańców Bredy oraz członków polskiej społeczności w Niderlandach.

Ukraiński front pod naporem Rosjan. Kryzys obrońców przed zimą

31.10.2024 15:29
Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja obrońców na ukraińskim froncie. Stale rośnie napór Rosjan, którzy zajmują kolejne kilometry terenu, poza tym zbliża się zima i mrozy mające niemały wpływ na morale żołnierzy.