Redakcja Polska

Korea Południowa zaangażuje się kapitałowo w budowę CPK

09.12.2021 12:25
Zaangażowanie kapitałowe Koreańczyków w projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada porozumienie przedstawicieli władz Polski i Korei Południowej dotyczące zacieśnienia współpracy w ramach nowej inwestycji - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Wizualizacja CPK.
Wizualizacja CPK. twitter/CPK/fly4free.pl

- Umowa to niezwykle ważny kamień milowy tej współpracy, której początkiem, pierwszym krokiem był wybór doradcy strategicznego, ale na której końcu jest partnerstwo strategiczne, udział w nowo wybudowanym lotnisku, wspólne przedsięwzięcie joint venture, inwestycja i współudział w zarządzaniu, a najpierw w budowie komponentu lotniczego CPK - powiedział podczas czwartkowej konferencji wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Marcin Horała.

Jak zaznaczył, współpraca ta "ma nie tylko wymiar współpracy między firmami: Incheon International Airport Corporation i spółką CPK, ale jest to jeden z elementów szerszej współpracy międzyrządowej w ramach strategicznego partnerstwa między Polską a Koreą".

Przedsięwzięcia joint venture

Jak przekazała spółka CPK, porozumienie zakłada działania mające na celu wspólne przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów.

"Spółka Incheon International Airport Corporation (IIAC), która od początku roku świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK, potwierdza słuszność działań w celu zaangażowania kapitałowego w polski projekt. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki inwestycji" - poinformowała spółka.

Podpisy pod dokumentem złożyli w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała; południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk oraz prezesi: Mikołaj Wild z CPK i Kim Kyung-wook z Lotniska Incheon.

Porozumienie o współpracy

Pod koniec lutego br. przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono wówczas podpisy pod umową między CPK i lotniskiem Incheon.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Port lotniczy znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.


PAP/dad

Stanisław Żaryn: działalność Białorusi jednoznacznie łączy się z polityką Rosji przeciwko Zachodowi

09.12.2021 10:31
Ze strony Białorusi mamy do czynienia z działalnością, która jednoznacznie sprzyja i łączy się z długotrwałą polityką Rosji przeciwko Zachodowi – powiedział w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Białoruski kontroler lotów uciekł do Polski. Zdradził kulisy uziemienia samolotu z Pratasiewiczem

09.12.2021 10:54
Były kontroler lotów na lotnisku w Mińsku opowiedział polskim służbom o kulisach przymusowego lądowania w Mińsku 23 maja 2021 roku samolotu linii Ryanair z opozycjonistą Romanem Pratasiewiczem na pokładzie - podaje w środę "New York Times".

W Warszawie rusza 16. edycja Festiwalu Filmowego AfryKamera

09.12.2021 12:18
To wyjątkowe wydarzenie poświęcona kulturze afrykańskiej w tym roku zagości również w największych miastach Polski a od 22 grudnia festiwalowe pokazy będą dostępne online. Festiwal rozpoczyna się 10 grudnia w warszawskiej Kinotece.