Redakcja Polska

W Polsce powstają elementy nowych brytyjskich fregat - donoszą brytyjskie media

10.04.2023 18:29
Choć rząd w Londynie obiecywał, że budowa nowej generacji fregat rakietowych dla Royal Navy przyczyni się do odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, ich elementy są wytwarzane w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
Fregata rakietowa typu 23 HMS Somerset
Fregata rakietowa typu 23 HMS "Somerset"Royal Navy/twitter

Jak ujawniła gazeta, polskie stocznie produkują bloki kadłuba nowo powstających fregat typu 31, montowanych później w stoczni w Rosyth na północ od Edynburga. Nie jest jasne, jaka część prac odbywa się w Polsce.

Źródła w firmie Babcock International, która wygrała przetarg na budowę fregat typu 31, podkreślają, że w Polsce realizowana jest jedynie "bardzo mała" część prac, biorąc pod uwagę ich wartość, a celem tych działań jest pomoc Warszawie w przygotowaniu się do samodzielnej budowy podobnych okrętów. Niemniej, "Daily Telegraph" zauważył, że znaczna część wartości okrętu wojennego to systemy uzbrojenia, radary i inne czujniki, a także napęd i urządzenia sterujące. Oznacza to, że nakład pracy może być znaczący, nawet jeśli jej wartość nie jest duża.

W ocenie dziennika rodzi to pytania o rządowe plany odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, do czego miała się przyczynić budowa fregat typu 31 oraz większych, a także dużo droższych fregat typu 26. Przypomniano, że kiedy w ramach Narodowej Strategii Przemysłu Okrętowego w 2017 roku rozpisywano przetarg na budowę pięciu fregat typu 31, ówczesny minister obrony Michael Fallon określił to jako "ogromną szansę" dla brytyjskich stoczni.

"Daily Telegraph" przypomniał, że w ubiegłym roku hiszpańska stocznia Navantia wygrała przetarg na budowę okrętów wsparcia dla lotniskowca Royal Navy, a duża część związanej z tym pracy będzie wykonywana w Hiszpanii. Rząd w Londynie jednak naciska, by przynajmniej połowa prac miała miejsce w Wielkiej Brytanii.

Zwrócono też uwagę, że w 2022 roku Babcock pokonał niemiecką firmę ThyssenKrupp w przetargu na budowę dla polskiej Marynarki Wojennej trzech fregat Miecznik. Będą one bliźniaczą wersją brytyjskich fregat typu 31, ale zostaną wybudowane według projektu Babcock w polskich stoczniach. 


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania marynarka wojenna

"Najpierw szok, a potem płyną łzy". Lwowscy harcerze wspominają 10 kwietnia 2010 r.

10.04.2023 15:01
Lwowscy harcerze harcerstwa polskiego na Ukrainie wspomnieli katastrofę samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku brali oni udział w uroczystościach w Katyniu. 13 lat później opowiedzieli o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie samolotu i jak zareagowali na tę tragiczną wiadomość.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Kwiaty przy pomniku Anny Walentynowicz na Ukrainie

10.04.2023 16:02
Na Ukrainie uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Polscy dyplomaci złożyli kwiaty przy pomniku Anny Walentynowicz – działaczki Solidarności, która zginęła w katastrofie razem z parą prezydencką w 2010 roku.

Ukraina: podkijowskiej Bykowni oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

10.04.2023 17:03
Rosja dziś na Ukrainie robi to samo, co kilkadziesiąt lat temu w Katyniu - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Ambasador Rzeczpospolitej na Ukrainie Bartosz Cichocki. Polski dyplomata w podkijowskiej Bykowni uczcił pamięć spoczywających tam Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej.