Standerski wyjaśnił, że nowa Fabryka Sztucznej Inteligencji nie będzie fabryką w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Będzie to centrum badawczo-rozwojowe, którego głównym celem jest opracowywanie i testowanie systemów sztucznej inteligencji. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską, ma wzmocnić pozycję Polski w europejskim ekosystemie AI.- To, czego sztuczna inteligencja bardzo potrzebuje, to po pierwsze moce obliczeniowe, a po drugie - dane. Jeżeli chodzi o dane, o otwartość danych, to my już jesteśmy liderem na świecie. A moce obliczeniowe to jest właśnie ten obszar, gdzie jeszcze musimy inwestować. I dzisiejsza decyzja o budowie Fabryki AI, do której dołoży się Unia Europejska, to ogromny krok w tym zakresie - powiedział wiceminister.
Rozbudowa infrastruktury AGH
Fabryka powstanie poprzez rozbudowę infrastruktury Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, a jednym z kluczowych elementów projektu będzie zwiększenie mocy tamtejszego superkomputera. Zmodernizowane zasoby Cyfronetu mają stać się kluczową częścią europejskiej sieci centrów sztucznej inteligencji, umożliwiając Polsce realizację zaawansowanych projektów w tej dziedzinie.
Standerski dodał, że Polska już teraz przoduje na arenie międzynarodowej w kwestii otwartości danych, a projekt Fabryki AI ma jeszcze bardziej wzmocnić krajowy potencjał obliczeniowy. - Dzisiejsza decyzja o budowie Fabryki AI, do której dołoży się Unia Europejska, to ogromny krok w tym zakresie - dodał.
Pytany o termin budowy fabryki, Standerski zapowiedział, iż ma nadzieję, że proces zacznie się jeszcze w tym roku i zakończy się w przyszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie głównym wykonawcą projektu.
IAR/PAP/dad