Redakcja Polska

Forum Obserwacji Ziemi - rozmowy o możliwościach wykorzystania danych satelitarnych

06.11.2024 13:14
Tegoroczna edycja konferencji, zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną, odbywa się pod hasłem "Żywioły Ziemi". W konferencji biorą udział eksperci reprezentujący zarówno podmioty prywatne, jak i administrację państwową.
Audio
  • Pułkownik Marcin Mazur, wiceprezes POLSA, o Forum Obserwacji Ziemi. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Forum Obserwacji Ziemi 2024
Forum Obserwacji Ziemi 2024źr. POLSA

Konferencja jak co roku konferencja zgromadzi szerokie grono uczestników z różnych środowisk, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wykorzystywaniu danych satelitarnych w kontekście ochrony środowiska.

W trakcie paneli odbywają się rozmowy o postawach proekologicznych spowalniających zachodzące zmiany klimatyczne, o monitorowaniu stanu naszej planety w aspekcie czterech żywiołów, czy też o działaniu w trakcie oraz usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. 

Jednym z punktów programu tegorocznej edycji jest także prezentacja Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, czyli platformy, będącej systemem odbioru, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych. Celem NSIS jest zwiększenie efektywności działań państwa oraz konkurencyjności gospodarki poprzez upowszechnienie wykorzystywania danych satelitarnych przez administrację publiczną i instytucje wykonujące zadania publiczne.

W konferencji Polskiej Agencji Kosmicznej biorą udział eksperci reprezentujący zarówno podmioty prywatne, jak i administrację państwową.

Z pułkownikiem Marcinem Mazurem, wiceprezesem POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polski kadłub F-16 z PZL Mielec zintegrowany z myśliwcem. "Wielki sukces"

05.11.2024 14:06
Zakłady PZL Mielec zrealizowały przełomowy projekt: pierwszy wyprodukowany przez nich tylny kadłub samolotu F-16 Block 70/72 pomyślnie połączono z resztą maszyny w fabryce Lockheed Martin w Greenville w Karolinie Południowej. Jest to kluczowy etap w produkcji tych nowoczesnych odrzutowców, który pokazuje rosnący potencjał Polski w globalnym przemyśle obronnym.

Instytut Kościuszki: nowe idee dla Polski, Europy i strategie cyberbezpieczeństwa są naszymi priorytetami

06.11.2024 13:13
Instytut Kościuszki przez lata wypracował pozycje lidera w kształtowaniu polityk, związanych z cyberbezpieczeństwem i innowacjami technologicznymi w Europie - mówi prezes Instytutu Kościuszki Marietta Gieroń.

W Komisji Europejskiej procedura zatwierdzania drugiej wypłaty z KPO dla Polski

06.11.2024 18:15
W Komisji Europejskiej rozpoczęła się procedura zatwierdzania drugiej wypłaty pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Komisja przygotowuje się do wypłaty Warszawie 9 miliardów 400 milionów euro.