Walentyna Janta-Połczyńska była ostatnim z żyjących pracowników Rządu RP na Wychodźstwie. W latach 1940-1943 pełniła funkcję osobistej sekretarki premiera i Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego. W czasie drugiej wojny światowej pracowała również jako spikerka tajnej radiostacji Świt, która swoją siedzibę miała pod Londynem, a program nadawała na teren okupowanej Polski. Naczelny Wódz powierzył jej także spisywanie raportów Jana Karskiego i przygotowywanie ich maszynopisów.
Po wojnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1949 roku, w miejscowości Warsaw koło Buffalo, zawarła związek małżeński ze znanym pisarzem, poetą, dziennikarzem i działaczem Aleksandrem Jantą-Połczyńskim. Kilka lat później kupili dom na nowojorskim Elmhurst, który wyremontowali własnymi rękami. Był on ostoją polskości. Odwiedzali go pisarze, ludzie związani z polską kulturą i sztuką oraz znane osobistości m.in.: Czesław Miłosz, Jerzy Giedroyc, Jan Karski i Marek Hłasko. Znajomymi i gośćmi Walentyny i Aleksandra Jantów-Połczyńskich byli też m.in.: Mahatma Gandhi, Vladimir Nabokov i Charlie Chaplin.
Walentyna Janta-Połczyńska wraz z mężem prowadziła również antykwariat słowiański, którego cenne zbiory, między innymi dawne mapy Polski, rękopisy, dokumenty historyczne, starodruki, przekazała po jego śmierci do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Pracowała również w misji irackiej przy ONZ.
W 2011 roku została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2016 roku otrzymała Nagrodę Orła Jana Karskiego.
Walentyna Janta-Połczyńska (z domu Stocker) urodziła się we Lwowie 1 lutego 1913 roku. Praktycznie do końca swoich dni była osobą o bardzo radosnym usposobieniu, cechowała ją ogromna pogoda ducha oraz poczucie humoru.
***
W sobotę, 4 kwietnia, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, IL, zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłej Walentyny Janty-Połczyńskiej, która będzie transmitowana w internecie poprzez stronę www.stmczcicero.com lub fecebookowy profil „St Mary of Czestochowa – Cicero„.
Źródło: dziennik.com/ho