Redakcja Polska

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Ambasador RP w Szwajcarii: pomoc miała różne formy

24.03.2021 13:52
Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, warto przypomnieć, że polska pomoc dla zagrożonych Zagładą przybierała bardzo różne formy - przypomina Iwona Kozłowska, ambasador Polski w Szwajcarii i Lichtensteinie.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.wikipedia.org/public domain

Jak przypomina Iwona Kozłowska, wyjątkowe miejsce wśród działań ratujących Żydów miała działalność skupionej wokół ówczesnego Poselstwa RP w Bernie Grupy Ładosia. - Polscy dyplomaci pracujący w Szwajcarii i współpracujący z nimi działacze organizacji żydowskich zorganizowali szeroko zakrojoną akcję produkcji fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej: Paragwaju, Hondurasu, Peru i Haiti. Paszporty te miały uczynić z Żydów obywateli państw neutralnych i jako takim zwiększyć ich szanse na uniknięcie deportacji do obozów zagłady. Nie znamy pełnej skali tej operacji, badania i poszukiwania trwają. Jest już jednak pewne, że wystawiono tysiące paszportów, a uratowały się setki, może nawet parę tysięcy, ich posiadaczy - zaznaczyła Kozłowska.

Kierowana przez Aleksandra Ładosia grupa, korzystając ze wsparcia polskiego rządu na uchodźstwie, robiła co mogła, aby przeciwstawić się nieubłaganej machinie śmierci Trzeciej Rzeszy. - Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Juliusz Kühl, Abraham Silberschein i Chaim Eiss nie zabiegali o uznanie ani zaszczyty. Działali w głębokiej konspiracji, a i po wojnie swoimi bohaterskimi czynami się nie chwalili. Dlatego naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o nich, dbać o to, aby przez dziesięciolecia zapomnieni nie odeszli ponownie w niepamięć - przyznała.

- Dla mnie, następczyni Aleksandra Ładosia na stanowisku przedstawicielki Rzeczypospolitej Polskiej w Szwajcarii, dbanie o tę pamięć jest wielkim zaszczytem i zobowiązaniem. Działalność Grupy Ładosia jest jednak dla mnie czymś więcej jeszcze. Przypomina ona bowiem o tym, że istotą dyplomacji nie są związane z nią przywileje, lecz służba. Służba Rzeczypospolitej, ale i po prostu służba innym ludziom. To jest właśnie to, co nazwać możemy "etosem Ładosia"  - zaznaczyła.

- Rok 2021 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Grupy Ładosia. To wspaniały dowód uznania dla tegoż właśnie etosu służby kierującej się dobrem drugiego -  podkreśliła Iwona Kozłowska.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii

Białoruski publicysta: władze zatrzymując Andżelikę Borys poszukują wroga w Polsce

24.03.2021 10:55
Niezależni białoruscy komentatorzy oceniają zatrzymanie Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi jako kolejny etap polityki białoruskich władz pogarszania relacji z Polską i poszukiwania wroga zewnętrznego. Zwracają uwagę, że wcześniej w Brześciu została zatrzymana Anna Paniszewa, dyrektor Szkoły Polskiej w tym mieście, która zorganizowała w swojej placówce obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych.

"Słowem - Polska". Recytatorski konkurs Kancelarii Prezydenta

25.03.2021 12:31
Kancelaria Prezydenta ogłasza Konkurs Recytatorski "Słowem - Polska" skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania.