Redakcja Polska

W Wilnie odbył się "Bieg nadziei" organizowany przez pierwsze w kraju hospicjum

02.04.2021 10:30
W Wilnie odbył się "Bieg nadziei". Sztafeta została zorganizowana przez jedyne istniejące w mieście hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki. W ten sposób wolontariusze i osoby wspierające tę placówkę uczcili między innymi rocznicę śmierci Jana Pawła II. Sztafeta została zakończona Koronką do Miłosierdzia Bożego przed obrazem Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie.
Audio
  • W Wilnie odbędzie się w piątek "Bieg nadziei" organizowany przez pierwsze w kraju hospicjum. Materiał Kamila Zalewskiego
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Pavel1964

Przed startem Łukasz Kamiński z hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, wyjaśniał, że uczestnicy pobiegną w sztafecie. - Na trasie biegu jest czternaście punktów, tak jak czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Nawiązuje to do Wielkiego Piątku - wyjaśnia. - Na każdej ze stacji uczestnicy będą rozważali stacje Drogi Krzyżowej, napisane przez księdza Michała Sopoćkę - zaznaczał Kamiński. Miejsca, na trasie biegu nie były przypadkowe. - Są one związane z osobą św. Jana Pawła II. W większości z nich papież był podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku - dodał Łukasz Kamiński. Sztafeta wyruszyła w piątkowe południe (czasu lokalnego), a o godzinie 15, czyli w Godzinie Miłosierdzia Bożego, jej uczestnicy modlili się przed cudownym obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie.


Posłuchaj
00:35 10996784_1.mp3 Bieg nadziei w Wilnie. Przygotował - Kamil Zalewski

 

Założycielką hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki w Wilnie jest zakonnica z Polski, siostra Michaela Rak. Placówka została poświęcona w 2012 roku, a przed rokiem otworzyła oddział dziecięcy. Hospicjum ma swoją siedzibę w budynku, w którym przed wojną znajdował się klasztor sióstr wizytek. W czasach Związku Radzieckiego zabudowania zostały przeznaczone na więzienie. Funkcjonowało ono w tym miejscu do 2004 roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Media na Białorusi: działaczce ZPB Marii Tiszkowskiej postawiono zarzuty karne

01.04.2021 14:08
Maria Tiszkowska, działaczka Związku Polaków na Białorusi z Wołkowyska, która od tygodnia przebywa w areszcie, usłyszała w czwartek zarzuty w ramach sprawy karnej o "podżeganie do nienawiści". Informację tę podał prowadzony przez ZPB portal Znadniemna.pl, powołując się na rodzinę Tiszkowskiej.

Wpływowy niemiecki polityk apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

01.04.2021 15:49
Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.

Polka z Rimini kolejny raz apeluje do rodaków o ostrożność w czasie pandemii

05.04.2021 11:00
„Maseczkę trzeba nosić, ręce zawsze myć i ograniczyć spotkania do niezbędnego minimum” - apeluje Karolina Heinzel. Polka mieszkająca we Włoszech w najtrudniejszym momencie pierwszej fali pandemii ostrzegała rodaków w kraju i na świecie: „uczcie się na naszych błędach”. Dziś, gdy trzecia fala pandemii również w Polsce straszy statystykami zachorowań i zgonów, kolejny raz dzieli się włoskim doświadczeniem nierównej walki z epidemią.

Rozpoczęła się budowa nowej Ambasady Polski w Mińsku

01.04.2021 17:34
Rozpoczęła się budowa nowej siedziby Ambasady Polski w Mińsku. Obecnie nasza placówka dyplomatyczna ma biura w kilku miejscach stolicy Białorusi. Po wybudowaniu nowej siedziby wszyscy dyplomaci będą pracować w jednym miejscu.