Redakcja Polska

Amerykański wywiad: pochodzenia Covid-19 ciągle niejasne

30.10.2021 13:30
O ile nie nastąpi nieprzewidziany przełom, agencje wywiadowcze USA nie będą w stanie stwierdzić, czy wirus Covid-19 rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka, czy wyciekł z laboratorium. Z taką tezą wystąpili w piątek przedstawiciele władz.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneshutterstock/angellodeco

Jak informuje Associated Press, raport rozwija ustalenia opublikowane w sierpniu po 90-dniowej analizie zarządzonej przez prezydenta Joe Bidena. W przeglądzie tym stwierdzono, że amerykańskie agencje wywiadowcze są podzielone w kwestii pochodzenia wirusa. Analitycy nie sądzą jednak, że wirus powstał w laboratorium jako broń biologiczna. Większość agencji wywiadu uważa ponadto, że wirus nie został zmodyfikowany genetycznie.

AP przypomina, że Chiny oparły się globalnym naciskom, by w pełni współpracować przy ustalaniu źródeł pandemii lub udostępnić sekwencje genetyczne koronawirusów przechowywanych w Instytucie Wirusologii w Wuhanie.

Raport stwierdza, że Instytut Wirusologii w Wuhan "wcześniej tworzył kombinacje koronawirusów podobnych do SARS, ale to nie wystarczy aby stwierdzić czy wirus Covid-19 został genetycznie stworzony przez ten Instytut."

"Zarzuty, że Chiny uruchomiły wirusa jako broń biologiczną, zostały odrzucone, ponieważ ich zwolennicy +nie mają bezpośredniego dostępu do Instytutu Wirusologii w Wuhan, podają naukowo błędne twierdzenia lub są oskarżeni o szerzenie dezinformacji" - głosi dokument.

AP zwraca uwagę, że cztery agencje wywiadowczej stwierdziły, chociaż z niskim poczuciem pewności, że wirus został pierwotnie przeniesiony ze zwierzęcia na człowieka. Jak dodaje, piąta agencja wywiadowcza oceniła z umiarkowanym poczuciem pewności, że pierwsza infekcja u ludzi była związana z laboratorium.

Sporządzając raport analitycy celowo usiłowali wzmocnić lub osłabić każdą hipotezę. Naukowcy początkowo sądzili, że wirus pochodzi od zwierząt sprzedawanych na targu Huanan w Wuhanie, co obecnie przez niektórych z nich zostało wykluczone. Problem pozostaje więc nierozstrzygnięty.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: koronawirus COVID-19 epidemia

Cenna działalność Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

30.10.2021 11:16
Laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie został Jan Stanisław Witkiewicz. Pisarz i publicysta, krytyk muzyczny i baletowy, fotograf i autor wystaw, popularyzator kultury polskiej. Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreśla, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy.

Szynkowski vel Sęk: przekazałem ambasadorowi Belgii, że nie będziemy tolerować języka pouczeń i szantażu

30.10.2021 12:02
Przekazałem ambasadorowi Belgii, że Polska nie będzie tolerować języka pouczeń i szantażu - napisał w piątek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że Belgia, której wymiar sprawiedliwości skompromitował się podczas procesu mordercy i pedofila Marca Dutroux, powinna w szczególności rozumieć prawo do reform systemu sądownictwa.