Redakcja Polska

Cenna działalność Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

30.10.2021 11:16
Laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie został Jan Stanisław Witkiewicz. Pisarz i publicysta, krytyk muzyczny i baletowy, fotograf i autor wystaw, popularyzator kultury polskiej. Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreśla, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy.
Audio
  • Z Reginą Wasiak -Taylor, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/New Africa

W uzasadnieniu werdyktu jury napisano między innymi, że „pisarz otrzymuje nagrodę za wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie". Kilkadziesiąt książek, które opublikował stawia go - wedle jury Nagrody - w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej.

Jan Stanisław Witkiewicz urodził się w  1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. W latach 1981-2002 przebywał, z przerwami, na emigracji w Szwajcarii, zaś od 2017 r. mieszka w Berlinie. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich.

Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy podkreślała, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy, który wydał około 40. książek poświęconych sztuce baletowej muzycznej i sztuce tańca, ale też zarazem zwróceniem uwagi, że te publikacje wypełniają  lukę na rynku księgarskim w Polsce w szerzeniu edukacji na temat sztuki tańca. 

Regina Wasiak –Taylor zaznaczała, że przyznana po raz siedemdziesiąty Nagroda Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, ma najstarszą metrykę urodzenia spośród wszystkich polskich nagród literackich.

- Kiedy przyjechałam do Londynu na początku lat 80. w polskiej diasporze w Ameryce i w Europie nagród literackich było przeszło dwadzieścia. Dziś zostały tylko dwie. To, że istniejemy, to właściwie cud, gdyż finansowo nie wspiera nas fundacja, tylko organizacje i osoby prywatne ze świata kultury. Naszą nagrodę otrzymali prawie wszyscy znani pisarze emigracyjni, zawsze była dla nich niezwykle ważna, gdyż dawała im poczucie łączności z krajem, ale też była wyrazem prestiżu - mówiła Regina Wasiak-Taylor.  Do wysłuchania rozmowy z naszym gościem zaprasza Maria Wieczorkiewicz

Na Zamku w Łańcucie po raz siódmy zostały wręczone Nagrody im. Benedykta Polaka

30.10.2021 12:15
Nagroda wręczana jest dwóm osobom: polskiemu obywatelowi za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcowi za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami".