Redakcja Polska

Trwa akcja społecznego wsparcia polskich służb mundurowych na granicy z Białorusią

17.11.2021 13:15
Hasło "Murem za polskim mundurem" jest umieszczane w mediach społecznościowych przy podziękowaniach zamieszczanych przez internautów - w tym ministrów - oraz na profilach instytucji.
Audio
  • Wspieramy polskich pograniczników - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Straż Graniczna
Straż GranicznaFoto: Foto: MSWiA

W ramach akcji wsparcia dla polskich służb, strzegących naszej granicy, na budynku Sejmu wyświetlona została iluminacja "Murem za polskim mundurem". Do akcji włączyła się m.in. Poczta Polska. W każdej placówce pocztowej można nadać kartki z wyrazem wsparcia dla pograniczników i żołnierzy. Poczta Polska przekaże je nieodpłatnie przedstawicielom służb mundurowych.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zdecydował o wyemitowaniu monety kolekcjonerskiej i banknotu kolekcjonerskiego poświęconych obronie polskiej granicy wschodniej. Jak czytamy w komunikacie banku centralnego, decyzja została podjęta "w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym".

Solidarność ze służbami strzegącymi granicy polsko-białoruskiej wyrażają kombatanci. Specjalne przesłanie wystosowali weterani walk o niepodległość, kombatanci Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Sybiracy, żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

Także najmłodsi - dzieci z podlaskich szkół - dziękują żołnierzom. Kartki z rysunkami od uczniów mieszkających przy granicy z Białorusią trafiły do 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. M.in. właśnie mundurowi ze Szczecina razem ze strażnikami granicznymi pełnią służbę na pograniczu.

Murem za polskim mundurem stoją też uczniowie z Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze, którzy sami uczą się w klasach mundurowych. Wykonali oni specjalną, pamiątkową fotografię, która w formie pocztówek trafi do służb strzegących wschodniej granicy Polski.

Do akcji wsparcia polskich służb mundurowych na granicy polsko-białoruskiej dołącza też Polskie Radio. Słuchacze, dzwoniąc przez cały tydzień na specjalny numer 22 645 26 25, mogą zamówić piosenkę i przesłać dla pograniczników  dedykację i podziękowania. W najbliższą niedzielę na antenie radiowej Jedynki te życzenia zostaną przekazane w specjalnej audycji „Piosenki na życzenie”.

IAR/ep

Kryzys migracyjny. Polscy europosłowie krytycznie o rozmowach Merkel-Łukaszenka

17.11.2021 10:40
Polscy europosłowie krytykują kanclerz Niemiec za rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką. Angela Merkel była pierwszym przywódcą Zachodu, który nawiązał kontakt z białoruskim dyktatorem od sierpnia ubiegłego roku i sfałszowania wyborów prezydenckich przez reżim w Mińsku.

Marcin Przydacz: mam nadzieję, że dojdzie do opamiętania po drugiej stronie naszej wschodniej granicy

17.11.2021 10:57
Mam nadzieję, że dojdzie do opamiętania po drugiej stronie naszej wschodniej granicy – powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. - Jesteśmy jednak przygotowani i na niwie dyplomatycznej do ewentualnych działań, i na samej granicy – do jej obrony - dodał.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przypominający o szlaku Armii Andersa

17.11.2021 14:20
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przypominający o szlaku Armii generała Władysława Andersa. Jest to czwarty znaczek z serii "Armia Andersa - Szlak Nadziei".