Redakcja Polska

Osoby związane z putinowską Grupą Wagnera zostaną objęte sankcjami

13.12.2021 15:08
Jest zgoda w Unii Europejskiej na sankcje wobec rosyjskiej grupy Wagnera, której najemnicy walczą na Ukrainie, w Syrii, Libii, Mali czy Sudanie. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli - potwierdzili brukselskiej korespondentce Beacie Płomeckiej unijny dyplomaci.
Audio
  • Jest zgoda w UE na sankcje wobec rosyjskiej grupy Wagnera. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/NEstudio

W ubiegłym tygodniu zielone światło dali unijni ambasadorowie. Grupa Wagnera to prywatna rosyjska armia finansowana i promowana przez zaufanego człowieka rosyjskiego prezydenta - oligarchę Jewgienija Progożina. Jest on nazywany "kucharzem" Putina i w ubiegłym roku został już wpisaną na czarną unijną listę za łamanie embarga na dostawy broni do Libii.

Teraz Unia Europejska uderzyła w trzy firmy z sektora energetycznego i osiem osób, które są powiązane z grupą Wagnera. Kto dokładnie i jakie firmy, będzie wiadomo po publikacji decyzji w unijnym Dzienniku Urzędowym, co ma nastąpić jeszcze w poniedziałek. Osoby wpisane na czarną listę mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa finansowe w Europie.

O objęcie restrykcjami Grupy Wagnera zabiegał o dłuższego czasu Paryż, który krytykuje udział najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w Mali. Francuski dziennik "Le Figaro" zapowiedział, że 13 grudnia na posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Zagranicznych przyjęte zostaną stosowne sankcje, a przyznanie pomocy dla malijskiej armii w wysokości 24 mln euro zostanie uzależnione od zerwania współpracy z rosyjskimi najemnikami.

Pod koniec listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zbrodnie popełnione przez Grupę Wagnera i powiązane prywatne formacje wojskowe.

"Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami" - głosi rezolucja, która podkreśla, że działalność Grupy Wagnera przyczynia się do rozprzestrzeniania się wpływów Rosji w strefach konfliktu.

PE uznał, że Grupa Wagnera i inni podwykonawcy sił bezpieczeństwa, kierowanych przez Rosję, powinni być traktowani jako podmioty zależne państwa rosyjskiego.

Grupa Wagnera jest obecna w wielu konfliktach na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie, w Syrii, Mali, Sudanie, Mozambiku, Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Rosja wojsko

Minister obrony Ukrainy dla "FT": Niemcy blokują dostawy uzbrojenia dla naszego kraju

13.12.2021 12:43
Niemcy w ostatnich miesiącach zablokowały prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Polska koordynatorem dostaw szczepionek z UE do krajów Partnerstwa Wschodniego

13.12.2021 13:33
Polska koordynatorem dostaw szczepionek przeciw covid z unijnych krajów do państw Partnerstwa Wschodniego. Chodzi o Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan i Białoruś.