Ze względu na tematykę kultu Bożego Miłosierdzia, ósma pielgrzymka papieża do ojczyzny miała charakter uniwersalny i budziła ogromne zainteresowanie ludzi na całym świecie. Ojciec Święty podkreślał nadrzędność Bożego Miłosierdzia w życiu człowieka.
17 sierpnia, konsekrując bazylikę w Krakowie-Łagiewnikach, Jan Paweł II wyraził nadzieję, że ta świątynia stanie się światowym centrum kultu Chrystusa miłosiernego. "Chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu" - powiedział papież. "Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną ojczyznę i na cały świat" - apelował Jan Paweł II.
Po mszy w sanktuarium Ojciec Święty podzielił się z wiernymi osobistą refleksją. Wspominał okres okupacji, gdy codziennie przechodził koło klasztoru w Łagiewnikach, pracując w kamieniołomach fabryki chemicznej Solvay. "Czy można było sobie wtedy wyobrazić, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie tu konsekrował bazylikę!" - mówił Jan Paweł II.
Podczas podróży po Krakowie papież zatrzymał się przy ulicy Tynieckiej 10, gdzie młody Karol Wojtyła, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkał z ojcem. To właśnie w tym miejscu zastała go wojna, tu tworzył konspiracyjny teatr.
Ojciec Święty przebywał też między innymi na terenie budowy biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II) i kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Trzeci dzień pielgrzymki - 18 sierpnia - papież rozpoczął od mszy świętej beatyfikacyjnej na krakowskich Błoniach, podczas której ogłosił błogosławionymi: arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, księdza Jana Balickiego, ojca Jana Beyzyma oraz siostrę Sancję Szymkowiak. W homilii wygłoszonej do prawie 2 i pół miliona wiernych Jan Paweł II wezwał do "kreowania wyobraźni miłosierdzia". Apelował, by nie zabrakło jej mieszkańcom Krakowa i całej ojczyzny.
Na zakończenie uroczystości, gdy chóry zaintonowały słynną "Barkę", papież powiedział ze wzruszeniem: "Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe".
Z krakowskich Błoni Jan Paweł II udał się na Wawel, potem odwiedził grób rodziców i brata na Cmentarzu Rakowickim. W drodze do rezydencji arcybiskupów papież zatrzymał się przed kościołem św. Floriana, gdzie kiedyś był wikarym. Wszystkich tam zgromadzonych prosił o "modlitwę za życia i po śmierci".
W ostatnim dniu pielgrzymki - 19 sierpnia - Ojciec Święty przebywał w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 400-lecia konsekracji Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej w tamtejszej bazylice. Po drodze zatrzymywał się przy kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie, a potem w Skawinie i Radziszowie, by pobłogosławić wizerunki Matki Bożej. W Kalwarii Zebrzydowskiej w ołtarzu przygotowanym na czas odprawiania mszy świętej umieszczono obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, która - jak mówił Ojciec Święty - "wychowała jego serce". Podczas mszy papież Polak jeszcze raz zawierzył Matce Bożej cały naród, Kościół i swą papieską posługę.
Podobnie jak w poprzednich pielgrzymkach Jana Pawła II do ojczyzny, także i tym razem nie zabrakło słynnych rozmów papieża z młodzieżą na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Ojciec Święty mimo wyraźnego zmęczenia i cierpienia związanego z chorobą, żartował z młodymi, dając im także krótką naukę. I tak, między innymi 17 sierpnia zgromadzona młodzież pytała: "Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty!", a 82-letni Jan Paweł II odpowiedział: "Pomimo starości, pomimo śmierci - młodość w Bogu."
Przed zakończeniem pielgrzymki papież ponownie odwiedził klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach i klasztor benedyktynów w Tyńcu.
Znamienne było pożegnanie papieża Polaka z ojczyzną na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Jan Paweł II powiedział wtedy: "A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać..."
Podczas pielgrzymki we wszystkich uroczystościach z udziałem Ojca Świętego uczestniczyło około 3 i pół miliona osób.
IAR/ho