Dzięki wsparciu PFN we współpracy z Inbornmedia w przyszłym roku zostanie zrealizowany cykl pokazów w najważniejszych kulturalnych stolicach świata - Paryżu, Londynie, Berlinie i Nowym Jorku - wyjaśnił Brodowski. Promowany będzie również tam, gdzie popularna jest muzyka Chopina - m.in. w Japonii - dodał. - Film to arcydzieło dokumentu - udana próba opowiedzenia trudnych historii przez pryzmat muzyki Fryderyka Chopina - ocenił prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. Ten dokument swoim przekazem ma utrwalić obraz Polski, jako orędownika pokoju na świecie - zaznaczył.
- Muzyka Chopina łączy nie tylko melomanów, ale staje się przyczynkiem do narracji o tragedii narodów, a w interpretacji Leszka Możdżera, Jae–Yeona Wona oraz Faresa Marka Basmadjiego prowadzi nas przez historię XX wieku i historię najnowszą - powiedział prezes PFN.
PFN wsparła dystrybucję filmu za granicą
Zarzecki wyjaśnił, że Polska Fundacja Narodowa wsparła zagraniczną dystrybucję filmu, ponieważ muzyka Chopina stanowi uniwersalne tło do złożonej biografii narodów - przede wszystkim polskiej wspólnoty narodowej. - Uznaliśmy, że te treści muszą być opowiedziane jak najszerszemu audytorium - dodał.
Film splata historie tych trzech wybitnych pianistów, których poza pasją do muzyki Chopina łączą odciskające piętno na życiu społeczeństw trudne doświadczenia historyczne - powiedział PAP Brodowski. - Możdżer z Polski, Won z Korei Południowej oraz Syryjczyk z Aleppo Basmadji opowiadają przygotowując się do koncertów w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się usłyszeć muzyki na żywo - dodał.
To miejsca przy byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, przy granicy dzielącej Półwysep Koreański i w centrum Bejrutu stolicy Libanu, gdzie żyje ponad milion syryjskich uchodźców - wyjaśnił Brodowski.
W polskich kinach produkcję będzie można zobaczyć od piątku 14 października.
PAP/dad