Sekretarz generalny dodał, że NATO pracuje nad tym już od wielu lat. - W związku z sabotażem na gazociągach Nord Stream, podwoiliśmy naszą obecność na Bałtyku i Morzu Północnym do ponad 40 statków wspieranych przez lotnictwo i okręty - mówił. Jens Stoltenberg zaznaczył, że zwiększona będzie także współpraca pomiędzy sojusznikami w NATO w kwestii wywiadu i wymiany informacji.
Sekretarz Generalny NATO podkreślił również, że intensyfikacja ataków rosyjskich na obiekty cywilne pokazuje, że Moskwa straciła inicjatywę na froncie i nie ma alternatywy dla swoich działań.
Jens Stoltenberg powiedział przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO, że Rosja nie jest w stanie walczyć efektywnie z ukraińską armią. - Rosja przegrywa na froncie, traci terytorium bo nie ma zdolności, by powstrzymać postępy armii ukraińskiej. Więc jej odpowiedzią, na którą ją stać jest bombardowanie miast, uderzenie w cywilów, infrastrukturę krytyczną - podkreślił.
00:54 11987960_1.mp3 Sekretarz generalny NATO zapowiedział zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej państwach członkowskich. Komentując ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną szef NATO powiedział, że to oznaka jej słabości i desperacji. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Po wczorajszych masowych uderzeniach rakietowych na ukraińskie miasta agresor dzisiaj znów wystrzelił 28 rakiet. Były skierowane głównie na ukraińską infrastrukturę krytyczną. 20 rakiet udało się zestrzelić. Rosjanie zaatakowali również dronami. Ostrzeliwali, podobnie jak wczoraj, głównie obiekty infrastruktury energetycznej.
Sekretarz generalny NATO wezwał białoruski reżim, by przestał pomagać Rosji w wojnie na Ukrainie. - Łukaszenka powinien zakończyć swój współudział w wojnie - powiedział Jens Stoltenberg. Dodał, że "Putin zaczął tę wojnę i musi ją zakończyć". Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił, że zakończenie wojny musi oznaczać wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy.
W przyszłym tygodniu NATO przeprowadzi ćwiczenia wojskowe testujące między innymi odstraszanie nuklearne. Potwierdził to sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te manewry były planowane jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainą. Jens Stoltenberg powiedział, że odwoływanie ćwiczeń z obawy przed eskalacją napięcia byłoby szkodliwym znakiem słabości. Ćwiczenia będą obejmowały bombowce wraz z obsługą dla których bomby są składowane między innymi w Belgii.
IAR/dad