Piątkowe uroczystości, zorganizowane przez samorząd III dzielnicy Budapesztu Obuda-Bekasmegyer oraz Samorząd Narodowości Polskiej tej dzielnicy, odbyły się przy Pomniku Męczenników Katynia, który został odsłonięty w kwietniu 2011 r.
Wcześniej z inicjatywy Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku, odsłonięto w tym miejscu tablicę katyńską.
„Uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej obchodzone są tutaj regularnie co roku” - powiedziała Korinna Wesolowski, przewodnicząca Samorządu Narodowości Polskiej Obuda-Bekasmegyer.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz węgierskich na czele z burmistrzem III dzielnicy Laszlo Kissem, przedstawiciele ambasady RP, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, a także burmistrz warszawskiego Bemowa Urszula Anna Kierzkowska.
„Współpraca pomiędzy Obudą i Bemowem będzie miała w następnym roku już 25 lat” – powiedziała Wesolowski. „Są miejsca i ludzie, które tę przyjaźń polsko-węgierską podtrzymują pomimo obecnych zawirowań politycznych” – dodała.
Jak napisała na Facebooku Ambasada RP w Budapeszcie, „przez kilkadziesiąt lat Rosjanie wypierali się odpowiedzialności za zbrodnię, która była wynikiem decyzji władz ZSRR. Podobnie jak masowe groby w Buczy i innych ukraińskich miastach, które są wynikiem decyzji Kremla. Dzisiaj, po 83 latach od zbrodni katyńskiej, totalitaryzmy nadal zbierają krwawe żniwo”.
W czwartek uroczystości miały też miejsce w Szekesfehervar w centralnych Węgrzech. Przedstawiciele regionu i miasta złożyli wieńce przed znajdującym się tam Krzyżem Katyńskim. Wieniec złożyli także członkowie Samorządu Narodowości Polskiej i Klubu Polonia w Szekesfehervar.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.
Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
PAP/ks