Redakcja Polska

"Czekamy na to cały rok". Powstańcy spotkali się z prezydentem Polski i prezydentem Warszawy oraz harcerzami

30.07.2023 17:01
W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy warszawscy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, władzami stolicy oraz młodzieżą. W trakcie uroczystości prezydent uhonorował powstańców odznaczeniami państwowymi.
Audio
  • Spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda (2L), prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (L) oraz wiceprezes zarządu Związku Powstańców Warszawskich Leszek Mindziukiewicz (2P) podczas spotkania prezydentów z uczestnikami Powstania Warszawskiego, 30 bm. na terenie Muzeum Powstania w Warszawie.
Prezydent RP Andrzej Duda (2L), prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (L) oraz wiceprezes zarządu Związku Powstańców Warszawskich Leszek Mindziukiewicz (2P) podczas spotkania prezydentów z uczestnikami Powstania Warszawskiego, 30 bm. na terenie Muzeum Powstania w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

Za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Hannę Zawistowską-Nowińską, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Stefanię Bajer, Jadwigę Godlewską i Andrzeja Witkowskiego.

Hanna Zawistowska-Nowińska, która w trakcie powstania służyła jako sanitariuszka na Starym Mieście. Mówiła, że jest wdzięczna za pamięć o tym, co działo się 79 lat temu. Wspominała strach oraz poczucie obowiązku, które towarzyszyło powstańcom w trakcie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. - Można się było bać codziennie, przez całą okupację. Jak człowiek wyszedł na ulicę, to zaraz łapankę robili - mówiła.


Posłuchaj
00:58 12478274_1.mp3 W Parku Wolności w Warszawie odbyło się spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i władzami samorządowymi stolicy. Materiał Przemysława Lisa (IAR)

 

Jak dodała, ona skończyła szkołę pielęgniarską, by być przydatną jako sanitariuszka. Przyznała, że jest jej bardzo miło, iż młodsze pokolenia pamiętają o Powstaniu. - Ta pamięć jest bardzo ważna, Polsce potrzebna - zaznaczyła.

"Czekamy cały rok na spotkanie"

Stefania Bajer powiedziała IAR, że obchody rocznicy Powstania Warszawskiego są bardzo ważnym wydarzeniem, choć co roku bierze w nich udział coraz mniej powstańców. - To bardzo ważne dla nas, zawsze czekamy cały rok na spotkanie  - podkreśliła.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" podkreślał, że powstańcom zależy przede wszystkim na tym, by idee, które im przyświecały 79 lat temu, były wciąż aktualne.

- Nam przyświeca jedna myśl: aby to, co było przed laty pragnieniem całego polskiego społeczeństwa - wolność, niepodległość, demokracja i efektywna praca dla dobra Polski, stały się przykładem jedności narodowej. Nie walka, ale wbrew różnicom politycznym zjednoczenie w przekonaniu, które przyświecało Powstańcom - że dobro ojczyzny jest wartością nadrzędną - mówił.

Wnioski na przyszłość

Jerzy Mindziukiewicz podkreślał też, że współcześni powinni wyciągać wnioski na przyszłość z wydarzeń II wojny światowej. Jak wskazywał, historia lubi się powtarzać, a wojna za naszą wschodnią granicą jest tego tragicznym potwierdzeniem.

- Oby pokolenia żyjące obecnie i w przyszłości nigdy nie doświadczyły przeżyć, które były naszym udziałem - zaznaczył i dodał, że aby zachować wolność niepodległość "trzeba pamiętać, że Polska jest jedna, a siła ojczyzny zależy od nas, od uznania, jakie uzyskamy również wśród innych narodów Europy".

Andrzej Duda: czas zabiera kolejnych bohaterów

Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność za to spotkanie, ponieważ czas jest nieubłagany. - Czas zabiera kolejnych naszych bohaterów, z ich wspomnieniami, wspaniałymi osobowościami, wielkością. Na pewno ze smutkiem, ale też spokojem patrzą na to sami powstańcy warszawscy - mówił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział także, że do Muzeum Powstania Warszawskiego nikt nie przynosi sporów. Zwracając się do powstańców, podkreślił, że to jest ich zasługa.

- Tu w Muzeum Powstania Warszawskiego nie ma różnic, tu wszystkie sprawy doczesnych sporów zostają poza bramą. Dziękujemy wam z całego serca, że tu wszyscy podają sobie rękę z uśmiechem - zaznaczył.

Zdaniem Andrzeja Dudy dzisiejszy szybki rozwój Warszawy to też skutek przykładu danego przez powstańców warszawskich - przykładu bohaterstwa, twardości i upartości. Jak mówił, postawa powstańców warszawskich, mimo upływu lat, do dziś oddziałuje na mieszkańców stolicy i wszystkich Polaków.

- To wasza zasługa - nie było by tego rozwoju, ambicji i upartości, gdyby nie wasz przykład. Nie byłoby tego, gdyby nie wasze bohaterstwo i męstwo oraz oddanie i niezłomna wiara w przetrwanie - podkreślił Andrzej Duda.

Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski przypomniał, że powstańcy, ruszając do boju z Niemcami, kierowali się przede wszystkim miłością do ojczyzny i swoich przyjaciół oraz do rodzinnego miasta. - Takie wartości pozwalają stanąć do walki, w której ryzykuje się rzecz najcenniejszą: własne życie - dodał.

Rafał Trzaskowski: cóż jest istotniejszego niż wolność?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zwracając się do uczestników wydarzeń tamtych dni, mówił o przesłaniu płynącym z tego zrywu.

- Cóż może być istotniejszego, zwłaszcza dzisiaj, kiedy obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, niż właśnie wolność, suwerenność, siła, wspólnota. W tych trudnych momentach, w tych najważniejszych kwestiach, żebyśmy byli w stanie mówić jednym głosem. To jest niesłychanie istotne. To rzeczywiście jest to przesłanie, które płynie z Powstania Warszawskiego i które za każdym razem trzeba przypominać - podkreślił.


Posłuchaj
00:27 12478326_1.mp3 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że nie ma nic ważniejszego niż wolność, suwerenność, siła i wspólnota, zwłaszcza w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą (IAR)

 

Po uroczystości w Parku Wolności odbył się piknik, w trakcie którego powstańcy warszawscy spotkali się także z władzami stolicy oraz młodzieżą, w tym z harcerzami i wolontariuszami.

Tradycję spotkań prezydenta i władz stolicy z powstańcami warszawskimi zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, który był również inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada we wtorek.

IAR/dad

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia Warszawy

30.07.2023 11:00
- Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy. To była w sposób oczywisty zbrodnia wojenna, która na dekady obciążyła i spowodowała ubóstwo, biedę narodu polskiego, emigrację zarobkową i konieczność odbudowy ze zniszczeń, co wiązało się też z olbrzymim wpływem na kondycję zdrowotną, psychiczną Polaków - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina szacunki dotyczące strat wojennych stolicy.

Środowisko wodniaków uczci na Wiśle 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

30.07.2023 11:00
Fundacja Rok Rzeki Wisły tradycyjnie organizuje na rzece uroczysty rejs, aby o "Godzinie W" wspólnie manifestować swój szacunek dla Powstańców i Powstania Warszawskiego.

„Wolność ’44” – najnowsza książka Agnieszki Cubały o Powstaniu Warszawskim

30.07.2023 11:52
Z myślą o odzyskaniu wolności Powstańcy Warszawscy 1 sierpnia 1944 r. chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków  sprzecznych z interesami państwa i narodu.

W Lubaczowie otwarto wystawę "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii"

30.07.2023 13:35
Historie czterech polskich architektów tworzących w Charkowie przedstawia wystawa "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii". Wystawa została otwarta podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w ramach Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych.