Redakcja Polska

W Markowej odbyła się Msza Święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów

10.09.2023 13:00
Aktu beatyfikacji dokonał wysłannik papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat.
Audio
  • Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal powiedział, że heroiczna postawa rodziny wyrażała prawdziwą braterską miłość [posłuchaj]
Markowa - uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów
Markowa - uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów PAP/Darek Delmanowicz

W Markowej na Podkarpaciu odbyła się Msza Święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów. Aktu beatyfikacji dokona wysłannik papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim liturgię koncelebrowało blisko 900 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele polskich władz.

Na stadionie w Markowej zgromadziły się tysiące osób. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda, który po zakończeniu mszy zabrał głos. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona zostaje cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. 

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił ponad 700 - osobowy chór i 550 - osobowa orkiestra. Na uroczystość skomponowano utwór o rodzinie Ulmów. Muzykę o tekstu skomponował ksiądz Mieczysław Gniady, dyrygent chóru Magnificat. Sam akt beatyfikacji nastąpi przed śpiewem hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Następnie odsłonięty zostanie portret beatyfikacyjny nowych błogosławionych - Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marysi oraz bezimiennego, które narodziło się w czasie egzekucji.

Biorący udział w uroczystości arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik podkreślił, że to wielki dzień dla Kościoła. Gdy rozpoczynał się proces beatyfikacyjny kandydatów na ołtarze - 17 września 2003 roku - wówczas rodzina Ulmów była w grupie 122 męczenników II wojny światowej. 

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi - dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. 

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Na 51 krajów świata, Polacy są największą grupą narodowościową wśród Sprawiedliwych (7232 osób) pomimo tego, że na terenie Generalnego Gubernatorostwa (okupowane przez Niemcy tereny Polski) pomaganie Żydom karane było śmiercią. 

IAR/PAP/ks

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu

06.09.2023 14:00
10 września w Markowej na Podkarpaciu zostanie beatyfikowana rodzina Ulmów, zamordowana podczas II wojny światowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów

Kolumbijska prasa o rodzinie Ulmów: stali się symbolem pomocy Żydom w II wojnie światowej

09.09.2023 15:48
Polska rodzina Ulmów, zamordowana przez Niemców w 1944 roku, przeszła do historii jako symbol pomocy Żydom w czasie II wojny światowej – piszą w sobotę kolumbijskie dzienniki „El Tiempo” i „Vanguardia”

KPA: historia Ulmów symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków

10.09.2023 10:22
Zamordowanie rodziny Ulmów stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów. Za pomoc im polska rodzina zapłaciła najwyższą cenę – podkreśla Kongres Polonii Amerykańskiej w swym oświadczeniu.

Konsul Adrian Kubicki: losy rodziny Ulmów nie są wystarczająco znane międzynarodowej opinii publicznej

10.09.2023 10:43
Historia rodziny jest tragiczna, ale i piękna. Pokazuje bohaterską postawę Polaków usiłujących ratować w czasie wojny Żydów – ocenił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.