W pokazie uczestniczyli przedstawiciele polskich władz, korpusu dyplomatycznego z wielu krajów, a także watykańscy hierarchowie.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że w myśl niemieckiego prawa okupacyjnego jakakolwiek pomoc Żydom była zagrożona karą śmierci. Marszałek Sejmu zaznaczyła, że mimo tego niebezpieczeństwa, wiele osób decydowało się na odruch solidarności z prześladowanymi i błogosławiona rodzina Ulmów nie była odosobnionym przypadkiem.
- Ta postawa rodziny Ulmów jest jednocześnie świadectwem postawy Polaków, dlatego, że takich rodzin jak Ulmowi było w Polsce więcej. Pomocy Żydom udzielali także księża, siostry zakonne, dyplomaci i wszyscy oni są wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polaków jest tam najwięcej - powiedziała Elżbieta Witek.
00:58 12551917_1.mp3 Rzym: premiera filmu dokumentalnego poświęconego błogosławionej rodzinie Ulmów - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Przed pokazem filmu głos zabrał również prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Watykański hierarcha przewodniczył w niedzielę mszy św. beatyfikacyjnej rodziny Ulmów w Markowej. Kard. Semeraro wyraził nadzieję, że świadectwo błogosławionej rodziny wyda owoce nie tylko dla narodu polskiego.
- Potrzebujemy tych dwóch rzeczy, które w świadectwie rodziny Ulmów są nierozłączne. Pierwsza to harmonia życia rodzinnego. A druga to wartość, którą żyli - gościnność, to uniwersalna wartość ludzka - zaznaczył.
Cała dziewięcioosobowa rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie w swym domu Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.
Niemieccy żandarmi zastrzelili także ośmioro Żydów, którzy przebywali w domu Ulmów przez blisko półtora roku.
IAR/dad