Redakcja Polska

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego będą się uczyć projektowania gier historycznych

11.01.2024 16:51
Jesienią 2024 roku na Wydziale Historii UG zostanie uruchomiony kierunek o nazwie "Projektowanie gier historycznych", którego absolwenci posiądą wiedzę z zakresu tworzenia gier komputerowych, planszowych, fabularnych i miejskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Diana Grytsku

O rozszerzeniu oferty dydaktycznej w roku akademickim 2024/2025 poinformowało biuro prasowe gdańskiej uczelni. Cytowany w komunikacie dr Wacław Kulczykowski, opiekun kierunku, mówił, że pomysł na jego utworzenie zrodził się w 2020 roku, kiedy na Wydziale Historii powstała specjalizacja pod nazwą "Historia w przestrzeni medialnej". "Przy jej tworzeniu korzystaliśmy w głównej mierze z moich doświadczeń przy tworzeniu gier historycznych, takich jak „Excavate!” (2015) i „Waterworks!” (2020)" - tłumaczył.

Naukowiec dodał, że wśród wielu przedmiotów związanych z nowoczesnym popularyzowaniem nauki znalazł się przedmiot "Historia w grach", który cieszył się dużym zainteresowaniem studentów, a w 2023 roku powstało Ogólnopolskie Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych "UGranie", do którego należy ponad 100 członków. "Dostrzegając ten trend oraz ogromny potencjał drzemiący w wykorzystaniu gier historycznych w nauce, kulturze, edukacji, dziedzictwie i rozrywce postanowiliśmy zaproponować nowy kierunek studiów - Projektowanie gier historycznych" - obwieścił.
25 studentów na roku
Na kierunku będzie mogło studiować około 25 osób. "Zależnie od przyjętego toku studiów - bardziej teoretycznego lub bardziej praktycznego - po trzech latach studenci będą mogli wybrać formę pracy dyplomowej. Może to być zarówno projekt własnej gry historycznej, jak i prowadzenie badań nad grami historycznymi, których efektem będzie napisanie „tradycyjnej” pracy dyplomowej" - napisano w komunikacie.

Uczelnia zapewnia, że praktyczny aspekt studiów widoczny będzie podczas zajęć. Większość przedmiotów będzie opierała się na wykonywaniu ćwiczeń oraz metodzie projektów. "Jednocześnie studenci i studentki poznają zawód projektanta gier od kuchni podczas praktyk w renomowanych firmach zajmujących się tworzeniem gier" - podkreślono.

W komunikacie znajduje się również obietnica, że studia przygotują przyszłego absolwenta do budowania kariery międzynarodowej. "Blisko 40 procent przedmiotów odbywa się w języku angielskim. Na rynku pracy absolwentom pomoże także wiedza zdobyta podczas takich przedmiotów jak planowanie karier, podstawy przedsiębiorczości oraz podstawy zarządzania projektem" - podano.

Specjalne maratony projektowania

Dla studentów II oraz III roku przewidziano specjalne maratony projektowania gier, podczas których będą mogli przetestować swoje umiejętności. Tzw. gamejamy będą organizowane na Wydziale Historycznym każdego roku.

Podkreślono, że kierunek nie przygotuje jedynie do projektowania gier komputerowych. "Absolwenci studiów zdobędą wiedzę i umiejętności także z zakresu tworzenia gier planszowych, fabularnych czy miejskich" - wskazano.

Ponadto studenci poznają tajniki konstruowania fabuły (Narrative Design), operowania słowem (Technical Writing, Digital Game Writing), tworzenia mechaniki i wzorców projektowych gier, a także stosowania generatywnej sztucznej inteligencji.

PAP/dad

Estonia: pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury

09.01.2024 15:31
W Estonii rozpoczęły się dziś pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury w czasie wojny - podaje estońskie ministerstwo obrony. Szkolenie potrwa do czwartku.

Polacy w Kanadzie łatwiej poświadczą ważne dokumenty. Wprowadzono nowe przepisy

11.01.2024 11:02
Polacy w Kanadzie będą mieli mniej formalności z poświadczaniem ważności kanadyjskich dokumentów. Kraj ten przystąpił bowiem do konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych i od czwartku obowiązują nowe zasady.

Rekrutacja do akcji Żonkile rozpoczęta. Do tej pory wzięło w niej udział 13 tysięcy wolontariuszy

11.01.2024 15:22
Dwumilionowy żonkil zostanie wręczony podczas tegorocznej akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rozpoczęło rekrutację wolontariuszy.