Redakcja Polska

Ukraina otrzyma najnowsze pociski z USA? Politico: nie ma ich żadna armia na świecie

31.01.2024 17:15
Być może już w środę Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych pierwszą partię precyzyjnie naprowadzanych bomb Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB); to nowy typ uzbrojenia, który pomyślnie przeszedł testy, lecz nie trafił jeszcze na wyposażenie żadnej armii świata - ujawnił portal Politico.
Ukraina otrzyma od USA bomby GLSDB; to nowa broń, której nie posiada żadne państwo świata
Ukraina otrzyma od USA bomby GLSDB; to nowa broń, której nie posiada żadne państwo świataFoto: Platforma X/Nexta

Najnowsza wersja GLSDB została opracowana przez koncerny Boeing i Saab. Są to bomby o zasięgu około 150 km, ważące ponad 100 kg, wyposażone w silnik rakietowy i wystrzeliwane z różnych wyrzutni naziemnych. Amerykańskie siły zbrojne posiadają już podobny rodzaj bomb, lecz jest to uzbrojenie typu powietrze-ziemia. GLSDB przystosowane do stanowisk naziemnych to nowość. Ukraina będzie pierwszym krajem świata, który otrzyma to uzbrojenie i wykorzysta je w warunkach bojowych - czytamy na łamach serwisu.

Politico przekazało te doniesienia we wtorek za amerykańskimi urzędnikami i innymi osobami zbliżonymi do Pentagonu, pragnącymi zachować anonimowość. Rzecznik resortu obrony USA, gen. Pat Ryder, odmówił komentarza, powołując się na "bezpieczeństwo operacyjne".

Wprawdzie Ukraina otrzymała już od zachodnich partnerów pociski o zasięgu większym niż GLSDB, takie jak brytyjskie Storm Shadow, lecz w tym przypadku najważniejszy jest czas przekazania nowej broni. Precyzyjnie naprowadzane bomby trafią bowiem na wyposażenie ukraińskiej armii w krytycznym momencie, gdy wyczerpują jej się zapasy uzbrojenia, m.in. amunicji artyleryjskiej - zauważył amerykański portal.

Jak dodano, dostarczenie GLSDB będzie możliwe nawet pomimo obecnych trudności Waszyngtonu z finansowaniem kolejnych pakietów zbrojeniowych dla Kijowa. Transakcja dojdzie bowiem do skutku na podstawie wcześniejszej umowy rządu USA z Boeingiem, zawartej w 2023 roku.

Broń niezastosowana na polu walki

Serwis podkreślił, że sposób i skutki wykorzystania nowej wersji GLSDB - opracowanej już w 2019 roku, lecz nie stosowanej jeszcze na polu walki - będą pilnie obserwowane przez inne państwa, potencjalnie zainteresowane zakupem tego uzbrojenia. Ukraina stanie się zatem, w tym kontekście, swego rodzaju poligonem doświadczalnym.

Pierwsze doniesienia o planowanym przekazaniu GLSDB Ukrainie pojawiły się na początku lutego ubiegłego roku, gdy Biały Dom ogłosił, że dostarczy Kijowowi pociski o zasięgu 150 km. Jak wówczas informowały media, otrzymanie tego uzbrojenia znacznie poszerzyłoby możliwości rażenia ukraińskiego wojska na lądzie i pozwoliłoby mu atakować rosyjskie cele daleko za linią frontu.

Decyzja o wysłaniu nowej wersji tych bomb na Ukrainę zapadła jednak dopiero po testach, które trwały wiele miesięcy. Dlatego GLSDB trafiają na wyposażenie ukraińskiej armii właśnie teraz - wyjaśniło Politico.


PAP/dad


Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą

31.01.2024 11:27
Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że nie było jednomyślności - zastrzeżenie zgłosił komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. By umowa została przedłużona, zgodzić się jeszcze muszą unijne kraje i Parlament Europejski.

Białoruska armia szkoli się pod Mińskiem z Grupą Wagnera

31.01.2024 12:42
Instruktorzy z rosyjskiej Grupy Wagnera szkolą żołnierzy sił specjalnych białoruskiego MSW. Przekazują im swoje doświadczenia bojowe - twierdzą media państwowe.

Król Danii z wizytą w Warszawie. "Więź z Polską silniejsza niż kiedykolwiek"

31.01.2024 13:47
Król Danii Fryderyk X chwali bliskie relacje z Polską i zachęca do pogłębienia współpracy w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nowy duński monarcha rozpoczął trzydniową wizytę w naszym kraju. To jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w połowie stycznia objął duński tron.

Polskie wizy będą droższe. Szef MSZ Radosław Sikorski podjął decyzję

31.01.2024 14:47
Podjąłem decyzję o podniesieniu cen wiz, bo okazuje się, że polskie wizy były jednymi z najtańszych w UE, więc nie dziwi, że chętni w Afryce czy Azji szli do polskiego konsulatu; u nas było po prostu taniej - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w wywiadzie opublikowanym na portalu Wyborcza.pl.