Redakcja Polska

Sprawa rosyjskiej rakiety nad Polską. Prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo

01.02.2024 14:52
- W związku z niepokojącym zdarzeniem, do którego doszło 29 grudnia 2023 roku, informuję, że Dział Wojskowy Prokuratury Rejonowej w Lublinie wszczął śledztwo w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej RP przez niezidentyfikowany obiekt latający - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.
W poszukiwania ewentualnych szczątków lub elementów rakiety na terenie województwa lubelskiego zaangażowanych było ok. 480 żołnierzy WOT
W poszukiwania ewentualnych szczątków lub elementów rakiety na terenie województwa lubelskiego zaangażowanych było ok. 480 żołnierzy WOTx.com/DowOperSZ

Prokurator wyjaśnił, że śledztwo jest prowadzone pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach poprzez eksplozję materiałów wybuchowych znajdujących się w wojskowym pocisku manewrującym wystrzelonym z terytorium obcego państwa. - W ramach tego postępowania prokuratura będzie dążyła do ustalenia okoliczności tego zdarzenia, a także pochodzenia i celu obiektu, którym był prawdopodobnie wojskowy pocisk manewrujący - dodał.

Wtargnięcie rakiety

29 grudnia przed godziną 11 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że tego dnia rano w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki.

- Wszystko wskazuje na to, że rosyjska rakieta wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną, którą następnie opuściła. Mamy na to potwierdzenie radarowe, narodowe i sojusznicze - powiedział wówczas po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

W województwie lubelskim prowadzone były naziemne poszukiwania ewentualnych elementów obiektu, który naruszył polską przestrzeń powietrzną. W poszukiwania zaangażowanych było ok. 480 żołnierzy WOT. 30 grudnia X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) poinformowało, że zakończono sprawdzanie wyznaczonego obszaru i nie planuje się dalszego prowadzenia działań.


PAP/dad

Donald Tusk w Brukseli: jeśli chodzi o naszą pomoc finansową, Ukraina jest bezpieczna

01.02.2024 11:20
Ukraina jest bezpieczna, jeśli chodzi o naszą pomoc finansową. Do wypłacenia w tym roku jest 18 miliardów euro - powiedział premier Donald Tusk w Brukseli. Szef polskiego rządu bierze udział w szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony jest pomocy Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Polska i Dania będą współpracować w kwestii obronności. Szefowie MON podpisali umowę

01.02.2024 11:59
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister obrony Danii Troels Lund Poulsen podpisali w czwartek w Warszawie porozumienie o współpracy między resortami obrony w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozmawiał z Poulsenem m.in. o zacieśnianiu naszej współpracy.

Jest porozumienie w Unii w sprawie pomocy dla Ukrainy. Opór Orbana przełamany

01.02.2024 12:55
Jest porozumienie unijnych przywódców na szczycie w Brukseli w sprawie pomocy dla Ukrainy. Ogłosił je przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Chodzi o 50 miliardów euro do 2027 roku. Szef Rady poinformował, że na pakiet zgodzili się przywódcy wszystkich krajów, a zatem także premier Węgier Viktor Orban, który od grudnia blokował decyzję.