Redakcja Polska

Klub NAC Breda oddaje hołd armii gen. Stanisława Maczka

28.06.2024 09:00
Na koszulkach polski orzeł, nazwiska poległych żołnierzy armii generała Maczka oraz ich wizerunki na tle wyzwalanego miasta - holenderski klub piłkarski NAC Breda w nadchodzącym sezonie odda w ten sposób hołd 1. Dywizji Pancernej. To w związku z 80. rocznicą wyzwolenia tego miasta właśnie przez żołnierzy dowodzonych przez generała Stanisława Maczka.
Po raz kolejny klub NAC Breda postanowił uhonorować polską armię
Po raz kolejny klub NAC Breda postanowił uhonorować polską armięX/NACnl

Po raz kolejny klub NAC Breda postanowił uhonorować polską armię. Tym razem piłkarze holenderskiej drużyny będą grać w strojach, na których znajdują się nazwiska polskich żołnierzy oraz ich wizerunki na tle miasta. Będą także emblematy: "NAC BREDA DZIĘKUJE 1944-2024" oraz "POLSKA X BREDA". To wszystko w towarzystwie polskiego białego orła.

Od dzisiaj koszulki będzie można kupić w sklepie internetowym NAC Breda. Powstały we współpracy z Maczek Memorial Breda.

Na profilu klubu w mediach społecznościowych zamieszczono także film - Odę do wyzwolicieli Bredy. Są tam ujęcia współczesne, między innymi z cmentarza polskich wojskowych oraz z czasów II wojny światowej. Wspomina się w nim o znaczeniu wolności, przypomina o niemieckiej okupacji i dziękuje polskim wyzwolicielom.

Także w poprzednich latach Breda upamiętniała 1. Dywizję Pancerną generała Maczka. Kibice prezentowali efektowne oprawy. Pamięć o polskich wyzwolicielach jest w mieście żywa. Pięć lat temu odbyły się tam polsko-holenderskie uroczystości.

Breda została wyzwolona w ostatnich dniach października 1944 roku. W tym mieście znajduje się cmentarz polskich żołnierzy, pochowany jest też ich dowódca - generał Maczek. Każdy polski żołnierz, który uczestniczył w wyzwoleniu miasta, otrzymał Honorowe Obywatelstwo Bredy.


IAR/ho

Rząd Niemiec za budową Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

27.06.2024 11:00
Rząd RFN zatwierdził w środę propozycję realizacji Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, przedstawioną przez ministrę stanu ds. kultury Claudię Roth. Chodzi o stworzenie miejsca uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a także wzmocnienie więzi między oboma krajami.

„Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. Wystawa o Czesławie Miłoszu w Senacie

27.06.2024 12:00
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę o Czesławie Miłoszu zatytułowaną „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”. „Jestem dumna, że Senat ustanowił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza”. 

Wielka promocja Polski. 50-lecie Instytutu Polskiego w Wiedniu

27.06.2024 13:48
Finał obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Polskiego w Wiedniu w dniu 22 czerwca spotkał się z dużym zainteresowaniem Wiedeńczyków, sąsiadów Instytutu, a także wielu mieszkających w Austrii Polaków. Przygotowany został bogaty program kulturalny pełen niezapomnianych atrakcji.