Redakcja Polska

Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

28.06.2024 12:00
- Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przywódcy tych trzech krajów, apelując o zwiększenie unijnej pomocy dla państw, które ponoszą pod tym względem szczególny ciężar.
Andrzej Sadoś: mimo wezwań KE nie przedstawiła planu wsparcia krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy
Andrzej Sadoś: mimo wezwań KE nie przedstawiła planu wsparcia krajów przyjmujących uchodźców z UkrainyVanja Stokic / Shutterstock

W liście datowanym na 26 czerwca premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Czech Petr Fiala podkreślili, że obecna sytuacja w UE nie jest zgodna ze "wspólnym celem", jakim jest "sprawiedliwy podział ciężaru przyjmowania uchodźców z Ukrainy".

"Możliwości naszych krajów są nadwyrężone: ponad 50 proc. ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Unii Europejskiej, mieszka w Niemczech, Polsce i Czechach" - napisali szefowie rządów, zwracając uwagę, że "nierówność wyzwań", z którymi muszą zmierzyć się poszczególne państwa, widać również, gdy porówna się odsetek przyjętych uchodźców z całą populacją.

Zdaniem Tuska, Scholza i Fiali państwom UE szczególnie dotkniętym tym problemem potrzebne jest "dodatkowe, znaczne" wsparcie finansowe z obecnych ram finansowych na lata 2021-2027, które odzwierciedliłoby realne wydatki związane z przyjęciem, zakwaterowaniem i zapewnieniem opieki osobom z Ukrainy.

Zgodnie z danymi Eurostatu pod koniec kwietnia na terenie Wspólnoty przebywało prawie 4,2 miliona osób objętych ochroną tymczasową, które uciekły z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Ponad 950 tys. z nich mieszkało w Polsce.

Unijny mechanizm tymczasowej ochrony wobec osób uciekających przed wojną uruchomiono w marcu 2022 roku, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. W tym tygodniu unijni ministrowie zdecydowali o przedłużeniu go o kolejny rok, czyli do 4 marca 2026 roku.


PAP/ho

Rząd Niemiec za budową Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

27.06.2024 11:00
Rząd RFN zatwierdził w środę propozycję realizacji Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, przedstawioną przez ministrę stanu ds. kultury Claudię Roth. Chodzi o stworzenie miejsca uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a także wzmocnienie więzi między oboma krajami.

UE i Ukraina podpisały umowę o gwarancjach bezpieczeństwa

27.06.2024 15:11
Unia Europejska i Ukraina podpisały w Brukseli umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Wołodymyr Zełenski i przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Charles Michel.

Premier Donald Tusk w Brukseli: obrona granic Unii Europejskiej priorytetem polityki Wspólnoty

28.06.2024 08:50
Bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej ma być priorytetem polityki Wspólnoty - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli. Szef rządu podkreślał, że włożył całą energię i wszystkie możliwości, jakie ma Polska, w ustalenie nowych wytycznych na następne lata.