Redakcja Polska

UE i Ukraina podpisały umowę o gwarancjach bezpieczeństwa

27.06.2024 15:11
Unia Europejska i Ukraina podpisały w Brukseli umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Wołodymyr Zełenski i przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Charles Michel.
Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie dwa lata po otrzymaniu statusu kandydata
Ukraina rozpoczyna negocjacje członkowskie dwa lata po otrzymaniu statusu kandydataRospoint/Shutterstock

Unijna umowa jest uzupełnieniem tych, które Ukraina zawiera z państwami Zachodu. Ale w przeciwieństwie do tych dwustronnych, w tej unijnej nie ma konkretów jeśli chodzi o wsparcie wojskowe.

Jest zapewnienie, że dostawy nowoczesnego sprzętu będą kontynuowane na Ukrainę, by mogła się ona bronić teraz i w przyszłości, na wypadek kolejnej napaści.


Jest również obietnica rozwijania misji szkoleniowej, której siedziba jest w Polsce, i która do końca lata ma wytrenować około 60 tysięcy żołnierzy, 4-krotnie więcej niż pierwotnie planowano. Unia jest gotowa także pomóc w rozwijaniu ukraińskiego przemysłu obronnego. Jest też obietnica wsparcia finansowego. Na razie Wspólnota obiecała Ukrainie 50 miliardów euro do 2027 roku.

Dodatkowo Unia, tworząc w marcu Fundusz Pomocy Ukrainie, przeznaczyła na dozbrajanie w tym roku 5 miliardów euro. „Można przewidzieć dalsze, porównywalne roczne kwoty do 2027” - brzmi fragment deklaracji o gwarancjach bezpieczeństwa. Unia oferuje także Ukrainie współpracę wywiadowczą, w walce z cyberatakami i w wojnie hybrydowej, bliższe relacje gospodarcze i handlowe, a także wsparcie reform na drodze do Unii Europejskiej.

IAR/ho


Facebook zakazuje pisania, że obóz w Auschwitz był założony przez Niemców

27.06.2024 10:00
Czy według standardów Facebooka, nie wolno pisać kto założył obóz w Auschwitz? Post portalu www.britishpoles.uk, informujący o tym, że obóz założyli Niemcy, został usunięty kilka minut po jego publikacji.

Rząd Niemiec za budową Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

27.06.2024 11:00
Rząd RFN zatwierdził w środę propozycję realizacji Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie, przedstawioną przez ministrę stanu ds. kultury Claudię Roth. Chodzi o stworzenie miejsca uczczenia pamięci ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a także wzmocnienie więzi między oboma krajami.

Sikorski: Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

27.06.2024 09:15
Polska, Rumunia i Turcja podzielają stanowisko ws. potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - mówił szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Rumunii i Turcji. Dyplomaci spotkali się dwa tygodnie przed Szczytem NATO w Waszyngtonie.