W środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończy się kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.
"Bierze w nim udział 18 duszpasterzy, w tym 17 księży diecezjalnych i jeden ze zgromadzenia zakonnego – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej o. Paweł Gomulak. Duchowni wyjadą do pracy w Europie Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także do Stanów Zjednoczonych" – poinformował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.
W spotkaniu biorą także udział rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec, którzy wyjaśniają specyfikę pracy wśród Polaków na emigracji.
Ks. prof. Józef Młyński z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zapoznał uczestników kursu z tematem duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji.
Zwrócił uwagę, że po 2014 r., czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z kraju wyjechało ok. półtora miliona Polaków, z czego ok. 10 proc. to osoby praktykujące
"Może się wydawać, że to mało, ale każda osoba jest ważna, każdej trzeba pomóc, wspierać i być razem" – powiedział duchowny.
Wśród Polonii posługuje ok. 2 tys. kapłanów z Polski, z tego w państwach Europy Zachodniej blisko 800 duchownych. Eucharystie celebrowane są w ok. 1,5 tys. ośrodkach duszpasterskich.
Największymi ośrodkami polonijnymi po Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie, są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. W Europie najwięcej rodaków mieszka w niemieckim Zagłębiu Ruhry – blisko 1 mln – i w metropoliach Londynu i Paryża. Z roku na rok wzrasta także liczba Polaków pracujących w Norwegii" – wynika z informacji przekazanych przez Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji działające przy Konferencji Episkopatu Polski.
PAP/ho