Redakcja Polska

We Wrocławiu otwarto punkt poradnictwa dla osób w drodze, w tym uchodźców i migrantów

12.07.2024 14:19
We Wrocławiu przy ul. Dubois powstał punkt poradnictwa dla uchodźców i migrantów. Lokal przekazało miasto, prowadzi go stowarzyszenie Nomada. Organizacja od kilkunastu lat świadczy pomoc prawną i psychologiczną, głównie dla osób spoza Unii Europejskiej.
W punkcie poradnictwa każdy może liczyć na pomoc w zakresie legalizacji pobytu, konsultacji prawnych, czy uzyskiwaniu informacji
W punkcie poradnictwa każdy może liczyć na pomoc w zakresie legalizacji pobytu, konsultacji prawnych, czy uzyskiwaniu informacjiFoto: shutterstock.com/0simon0

Punkt poradnictwa znajduje się przy ul. Dubois. Dzięki niemu stowarzyszenie może udzielać profesjonalnych i bezpłatnych porad prawnych. - Jest to miejsce, w którym będziemy przyjmować osoby w drodze, osoby w potrzebie, osoby migranckie, uchodźcze, które potrzebują wsparcia. Jest to punkt poradnictwa prawnego i jest otwarty dla wszystkich - powiedziała podczas inauguracji działalności punktu wiceprezeska stowarzyszenia Nina Ptak.

Członek zarządu stowarzyszenia Michał Brokos zaznaczył, że w punkcie poradnictwa każdy może liczyć na pomoc w zakresie legalizacji pobytu, konsultacji prawnych, czy uzyskiwaniu informacji. - Mamy wykwalifikowany personel. Nasze specjalistki, nasi specjaliści będą również świadczyli pomoc psychologiczną - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Bardzo ważnym elementem naszej działalności, naszej strategii, jest również świadczenie pomocy dla osób, które są doświadczone przemocą, motywowaną uprzedzeniami oraz przemocą ze względu na płeć - powiedział Michał Brokos.

"Opłaca się być cierpliwym"

Lokal przy ul. Dubois został przekazany przez gminę Wrocław. Na otwarciu obecny był wiceprezydent Ryszard Kessler, który zaznaczył, że jest wzruszony i dumny z działalności stowarzyszenia. - Pamiętam jak zaczynaliście 15 lat temu i co robiliście przez 15 lat. Nikt tego nie chciał robić, to była trudna praca. Jesteśmy w takim punkcie, że opłaca się być cierpliwym, okazywać ludziom szacunek i miłość i wyście to zrobili - powiedział Ryszard Kessler.

Najwięcej osób szukających pomocy w stowarzyszeniu pochodzi z Ukrainy i Białorusi, są wśród nich także migranci m.in. z Bliskiego Wschodu i Afganistanu. Pojawia się coraz więcej osób z Ameryki Południowej. - Trafiają do Polski i niestety często padają ofiarą oszustwa ze strony agencji pracy. Są to osoby, które doświadczają wyzysku i pracy przymusowej i one się do nas zgłaszają - powiedział Maciej Mandelt ze stowarzyszenia Nomada.

Obecnie w stowarzyszeniu Nomada działa kilkadziesiąt osób. Początkowo pomagało ono kilkuset osobom rocznie, od paru lat jest to kilkanaście tysięcy osób każdego roku.

IAR/dad

"Le Monde": Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii Węgier wobec słabości Niemiec i Francji

11.07.2024 15:04
Inicjatywy podejmowane przez premiera Węgier Viktora Orbana, zarówno w Europie, jak i poza nią, są symptomem ogólnej dezorganizacji zachodniego przywództwa – ocenił francuski dziennik "Le Monde". W obliczu słabości Berlina i Paryża, to Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii węgierskiej – dodała gazeta.

Rosjanie planowali zamach na szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego

12.07.2024 11:57
Stany Zjednoczone i Niemcy udaremniły rosyjski spisek, który miał doprowadzić do zabójstwa dyrektora głównego producenta broni wysyłającego broń na Ukrainę - koncernu Rheinmetall. Takie są ustalenia amerykańskiej telewizji CNN. 

Po ataku na Ochmatdyt rosyjski pilot przekazał Ukrainie tajne dane o swoich kolegach

12.07.2024 13:24
Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie rosyjski pilot skontaktował się z ukraińskim wywiadem wojskowym i przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w HUR.